Nemzeti Tehetség Program a MOME-n

Date:
A Hazai és határon túli tehetségsegítő szervezetek működésének támogatása elnevezésű NTP-TSZMT-M-23 projekt célja a hazai és határon túli tehetségsegítő szervezetek működésének támogatása, amelynek keretében a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem a Nemzeti Tehetség Program (NTP) pályázati keretrendszerének kialakítását, adatelemzést, projektátvilágítást és szakmai tanácsadás feladatokat látja el 2024. július elsejétől.

Az NTP-TSZMT-M-23-0004 azonosítószámú projekt azt a célt szolgálja, hogy a strukturálatlan adatokat moduláris, strukturált keretrendszerrel helyettesítse, a pályázati folyamat hatékonyságának növelésére törekszik. 

A hagyományos pályázati folyamatok gyakran strukturálatlan szöveges adatokra támaszkodnak, ami az egyes pályázatok elbírálásánál előny, de az összehasonlíthatóságot szinte lehetetlenné teszi. Bár lehetséges az elemzés, ez hatalmas erőforrást igényel. 

A program célja, hogy megoldást nyújtson erre a problémára, egy úttörő, általánosan használható egységes programstruktúra megalkotásával.

A projekt azt a célt szolgálja, hogy a strukturálatlan adatokat moduláris, strukturált keretrendszerrel helyettesítse, a pályázati folyamat hatékonyságának növelésére törekszik. Ez nemcsak a döntéshozatalt egyszerűsíti, hanem megalapozottabb döntésekhez is vezet, ami végső soron szélesebb körben elősegíti a tehetségek gazdasági és társadalmi érvényesülését. 

A projekt megvalósítási időszaka 2023. július 1-2024. augusztus 31., melyhez a Nemzeti Tehetség Program és Kulturális és Innovációs Minisztérium 49.920.000 Ft támogatást biztosít.

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121