Ökotudatos parkfejlesztés: méhcsaládok költöztek a MOME Campusra

Date:
Méhekkel gazdagodott a közparkként is működő, ökotudatosan fejlesztett MOME Campus kertje. A két méhcsalád – Tóték és a Mézga család – befogadásával a MOME közössége sokat tesz a környék természeti környezetének a megóvásáért is.

Köztudott, hogy a méhek beporzóként kulcsfontosságúak az ökológiai egyensúly fenntartásában, ezért is döntött úgy a MOME közössége, hogy a Campuson teret biztosít a kaptáraknak. 

„A kettős céllal telepített méhek nem csak az egészségesebb természeti környezethez járulnak hozzá, de azzal, hogy évente akár 65-70 kilogramm mézet, valamint propoliszt és méhviaszt termel az egyetemnek, oktatási programokat is segít. 

A tervek szerint a méz és a viasz mentén is indulnak a képzésekhez kapcsolódó rendszeres workshopok, amelyeken a résztvevők megismerkedhetnek a méhészkedéssel és az itt kinyert anyagokban rejlő izgalmas lehetőségekkel. 

A BASE épület mögött elhelyezett kaptárak a MOME méhésze, Kutasi Tamás okleveles méhészmester szigorú szakmai felügyelete alatt állnak, a méhész folyamatosan ellenőrzi a telepet. Érdekesség, hogy maguk a kaptárak is a Campuson, annak Techparkjában készültek egy közösségi workshop keretében. 

A május eleji kaptáravatón pedig Kutasi méhekkel kapcsolatos szemléltető előadása és egy közösségi „méhsimogatás” mellett dr. Nagy Adrienne allergológus szakorvos egészségügyi tájékoztatóját hallgathatták meg a résztvevők. 

☞ A jövőben pedig a kerdezdameheszt@mome.hu címen a hét minden napján lehet kérdezni a méhésztől.

 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121