Ökotudatos parkfejlesztés: méhcsaládok költöztek a MOME Campusra

Dátum: 2024.05.20
Méhekkel gazdagodott a közparkként is működő, ökotudatosan fejlesztett MOME Campus kertje. A két méhcsalád – Tóték és a Mézga család – befogadásával a MOME közössége sokat tesz a környék természeti környezetének a megóvásáért is.

Köztudott, hogy a méhek beporzóként kulcsfontosságúak az ökológiai egyensúly fenntartásában, ezért is döntött úgy a MOME közössége, hogy a Campuson teret biztosít a kaptáraknak. 

„A kettős céllal telepített méhek nem csak az egészségesebb természeti környezethez járulnak hozzá, de azzal, hogy évente akár 65-70 kilogramm mézet, valamint propoliszt és méhviaszt termel az egyetemnek, oktatási programokat is segít. 

A tervek szerint a méz és a viasz mentén is indulnak a képzésekhez kapcsolódó rendszeres workshopok, amelyeken a résztvevők megismerkedhetnek a méhészkedéssel és az itt kinyert anyagokban rejlő izgalmas lehetőségekkel. 

A BASE épület mögött elhelyezett kaptárak a MOME méhésze, Kutasi Tamás okleveles méhészmester szigorú szakmai felügyelete alatt állnak, a méhész folyamatosan ellenőrzi a telepet. Érdekesség, hogy maguk a kaptárak is a Campuson, annak Techparkjában készültek egy közösségi workshop keretében. 

A május eleji kaptáravatón pedig Kutasi méhekkel kapcsolatos szemléltető előadása és egy közösségi „méhsimogatás” mellett dr. Nagy Adrienne allergológus szakorvos egészségügyi tájékoztatóját hallgathatták meg a résztvevők. 

☞ A jövőben pedig a kerdezdameheszt@mome.hu címen a hét minden napján lehet kérdezni a méhésztől.

 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.