Ökotudatos parkfejlesztés: méhcsaládok költöztek a MOME Campusra

Dátum: 2024.05.20
Méhekkel gazdagodott a közparkként is működő, ökotudatosan fejlesztett MOME Campus kertje. A két méhcsalád – Tóték és a Mézga család – befogadásával a MOME közössége sokat tesz a környék természeti környezetének a megóvásáért is.

Köztudott, hogy a méhek beporzóként kulcsfontosságúak az ökológiai egyensúly fenntartásában, ezért is döntött úgy a MOME közössége, hogy a Campuson teret biztosít a kaptáraknak. 

„A kettős céllal telepített méhek nem csak az egészségesebb természeti környezethez járulnak hozzá, de azzal, hogy évente akár 65-70 kilogramm mézet, valamint propoliszt és méhviaszt termel az egyetemnek, oktatási programokat is segít. 

A tervek szerint a méz és a viasz mentén is indulnak a képzésekhez kapcsolódó rendszeres workshopok, amelyeken a résztvevők megismerkedhetnek a méhészkedéssel és az itt kinyert anyagokban rejlő izgalmas lehetőségekkel. 

A BASE épület mögött elhelyezett kaptárak a MOME méhésze, Kutasi Tamás okleveles méhészmester szigorú szakmai felügyelete alatt állnak, a méhész folyamatosan ellenőrzi a telepet. Érdekesség, hogy maguk a kaptárak is a Campuson, annak Techparkjában készültek egy közösségi workshop keretében. 

A május eleji kaptáravatón pedig Kutasi méhekkel kapcsolatos szemléltető előadása és egy közösségi „méhsimogatás” mellett dr. Nagy Adrienne allergológus szakorvos egészségügyi tájékoztatóját hallgathatták meg a résztvevők. 

☞ A jövőben pedig a kerdezdameheszt@mome.hu címen a hét minden napján lehet kérdezni a méhésztől.

 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.