Pedagógusnagykövetek támogatják a MOME a Tiéd a holnap pályázatát

Dátum: 2025.02.13
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Tiéd a holnap ösztöndíjprogramja 2023 őszén indult, hogy a hátrányos helyzetű középiskolásokat a kreatív pályák elérésében támogassa. A kezdeményezés szakmai és mentális segítséget nyújt a diákoknak, segíti őket, hogy eljussanak a művészeti felsőoktatási intézmények felvételijének kapujába. A program hatékonyságának kulcsa azonban olyan elkötelezett pedagógusok bevonása, akik nemcsak motiválják, hanem praktikus tanácsokkal is segítik a fiatalokat a tehetségük kibontakoztatásában. A tavaly indított tanároknak szóló ösztöndíjprogram most kapcsol élesbe.

A pedagógus-ösztöndíjprogram célja, hogy országszerte olyan tanárokat támogasson, akik lelkesedéssel és kreatív módszerekkel segítik diákjaikat a továbbtanulás útján. Az ösztöndíj havi támogatást, szakmai képzéseket, utazási hozzájárulást és oktatásfejlesztő eszközöket, tudásmegosztási platformokat kínál a résztvevőknek. A tanárok mindemellett egy inspiráló közösség tagjaivá válhatnak, ahol műhelymunkák keretében közösen dolgozhatnak ki módszereket a hátrányos helyzetű fiatalok esélyteremtésére. 

A jelentkezés 2024. szeptember 12. és november 10. között zajlott online, majd következett a személyes meghallgatás. A pályázatra közel 60 fő jelentkezett egész Magyarországról, így például Kőbányáról, Pesterzsébetről, Nádudvarról, Bajáról, Zalaegerszegről, Pécsről, Szolnokról, Debrecenből, valamint Ózdról, Miskolcról, és Nyíregyházáról is.  

Az elbírálás során fontos szempont volt, hogy a pedagógus közösségteremtő, proaktív és elkötelezett legyen, továbbá képes legyen kreatív oktatási módszerek alkalmazására. Előnyt élveztek azok a jelentkezők, akik már javasoltak diákokat a Tiéd a holnap ösztöndíjprogramba.  

A jelentkezőről egy háromfős bizottság  döntött, melynek tagjai Berky Tamás egyetemi adjunktus, oktató; Keszeg Anna Phd. Habil oktató és MA szakfelelős, valamint Vető Péter DLA egyetemi adjunktus voltak. Nem volt könnyű dolguk, hiszen a jelentkezőknek kevesebb mint negyede kaphat helyet a programban. A bizottság nemcsak művészeti szakgimnáziumban, illetve kifejezetten művészeti oktatással foglalkozó pedagógusokat válogatott be a programba, de általános tantervű gimnáziumban tanító matematika-, fizika-, magyar nyelv és irodalom-, valamint turisztikai alapismereteket oktató tanárokat is. 

A küldetés részese 2025-től 14 tanár, akik 2025-ben három alkalommal látogatnak majd el a campusra, hogy képzéseken vegyenek részt. A résztvevők nemcsak workshopokon vesznek részt a MOME Campusán, hanem aktív szerepet vállalnak a Tiéd a holnap - ösztöndíj népszerűsítésében és a tehetséges diákok támogatásában is. Az aktív közösségteremtés, a tudásmegosztás, a közös gondolkodásban való részvétel és a jó gyakorlatok, helyi tapasztalatok átadása mellett a program során megosztott, közös eseményeken fejlesztett jó gyakorlatokat is beépíthetik majd a tanárok a saját pedagógiai programjukba.  

További hírek

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.

Tizennégy, az ország legkülönbözőbb pontjáról érkező, különböző hátterű középiskolai tanár részvételével indult el a Tiéd a holnap pedagógus-ösztöndíjprogram.