Platina minősítést szerzett a MOME a FISU Healthy Campus programban

Dátum: 2025.03.03
Kiemelkedő eredményt ért el a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) a FISU Healthy Campus program első ciklusában, amelynek során az intézmény platina minősítést kapott a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetségtől (FISU). A program célja, hogy az egyetemek egységes keretrendszerben harmonizálják azokat a kezdeményezéseket, amelyek az egészséges életmódot, a mentális jóllétet, a fenntarthatóságot és a közösségi szemléletváltást támogatják. Az egyetem teljes mértékben elkötelezett a program iránt, minden pillér tekintetében kidolgozott akciótervvel rendelkezik, amely hosszú távon is fenntartható fejlődést biztosít.

A világon százhetvenhat egyetem szerepel a programban, Magyarországon pedig a Debreceni Egyetem, valamint a Testnevelési és Sporttudományi Egyetem mellett a MOME a harmadik minősített intézmény. A FISU Healthy Campus egy olyan átfogó kezdeményezés, amely minden területen pozitív változást hoz. A program nyolc kulcsfontosságú pilléren alapul: fizikális aktivitás és sport, táplálkozás, betegségmegelőzés, mentális és szociális jóllét, kockázati magatartás, ökológiai és társadalmi fenntarthatóság, valamint menedzsment. Az utóbbi kulcsszerepet játszik abban, hogy a program hosszú távon is sikeres és fenntartható legyen. Az egyetemi vezetés és az egyes területek közötti harmonizáció lehetővé teszi, hogy a MOME egységes, összehangolt stratégiával segítse az intézményi kultúra fejlesztését. 

A program sikere azonban nem valósulhatott volna meg a kiváló szakmai együttműködő és támogató partnerek nélkül. A folyamat során közösen fejlődtünk, tapasztalatokat osztottunk meg, és új lehetőségeket építettünk ki, amelyek még hatékonyabbá teszik az egyetemi közösség egészség- és jóllétfejlesztési kezdeményezéseit. 

A program keretében az egyetemek egy nemzetközi hálózat részévé válnak, ahol tapasztalatokat, bevált gyakorlatokat oszthatnak meg egymással. A FISU egyedi digitális platformja segíti az intézményeket abban, hogy nyomon kövessék és fejlesszék saját egészségügyi és jólléti eredményeiket. 

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem a program egyik legfontosabb elemeként kiemelten kezeli a hallgatói és dolgozói sportolási lehetőségeket. A MOME Hallgatói és Dolgozói Sportegyesület (HDSE) széles körű sporttevékenységeket kínál, legyen az jóga, futás, testedzés vagy csapatsportok, mint a röplabda, kosárlabda, úszás, falmászás és foci. Ezek a mozgásformák hozzájárulnak a közösség fizikális aktivitásának a növeléséhez és az egészséges életmód mindennapokba illesztéséhez. 

A fenntarthatóság jegyében elindított MOME Zero program keretében az egyetem célja, hogy 2030-ra jelentősen csökkentse ökológiai lábnyomát. Ennek része az erdőültetés, valamint a fenntartható közlekedési lehetőségek bővítése is, mint a MOL Bubi közösségikerékpár- és a GreenGo elektromosautó-rendszer. 

A MOME Healthy Campus projektvezetői csapata 2024 februárjában ült össze, hogy értékelje az elmúlt év eredményeit, és meghatározza a következő lépéseket. Az előttünk álló év célja a folyamatos fejlődés, hogy a második év végére még előremutatóbb, hosszú távú eredményeket érjünk el. A FISU Healthy Campus egy egyedülálló kezdeményezés, amely egyetemek széles spektrumán képes pozitív változást hozni a harmonikus, fenntartható, egészségtudatos intézményi környezet megteremtésével. 

Bővebben: https://mome.hu/hu/mome-healthy-campus 

További hírek

2025. március 20-án a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriuma egyhangú szavazással, az egyetemi szenátus ajánlásával összhangban Kovács Csaba egyetemi tanárt, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt nevezte ki a MOME megbízott rektorának. A megbízott rektor mandátuma a 2025-26-os akadémiai év végéig szól.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.