Moholy-Nagy University of Art and Design

Healthy Campus

Projektek
Hírek
Hasznos dokumentumok
MOME Healthy Campus
Projektvezető
Djogni Ábel
djogni.abel@mome.hu
Kapcsolat
healthycampus@mome.hu
A MOME és a Healthy Campus Program

Tegyünk együtt a jóllétért az egyetemi közösségen belül, inspiráljuk egymást és a közösséget az egészségesebb életvitelre! A MOME is csatlakozott a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) Healthy Campus programjához, melynek célja, hogy holisztikus megközelítéssel fejlessze a hallgatók, az egyetemi közösség jóllétét. A program nemcsak a sportágakra, mozgásra összpontosít, de egészségmegőrző (fizikális és mentális), ökológiai és társadalmi fenntarthatósági követelményekkel egészül ki. 

A harminc nemzetközi szakértő részvételével összeállított FISU HC program globális hálózatában az egyetemek megoszthatják egymással az ismereteiket, a szakértelmüket, a jól bevált gyakorlatokat és meglátásaikat. A program egyedi digitális platformja lehetővé teszi az egyetemek számára, hogy nyomon kövessék és fejlesszék eredményeiket. A Healthy Campus védjegy nemzetközi elismertséget adhat a csatlakozó egyetemeknek. 

A FISU Healthy Campus pillérei

A Healthy Campus program 7 fő pilléren áll, és 100 kritériumra épül. Ezek közt találjuk a 

  • Healthy Campus Menedzsment (33 kritérium), 
  • a Fizikai aktivitás és sport (33 kritérium), 
  • a Táplálkozás (8 kritérium), 
  • a Betegségmegelőzés (7 kritérium), 
  • a Mentális és szociális egészség (8 kritérium), 
  • a Kockázati magatartás (5 kritérium),
  • a Környezet, fenntarthatóság, társadalmi felelősségvállalás (6 kritérium) pilléreit. 

Szemlélet és célkitűzés

A MOME céljai szorosan összefonódnak a Healthy Campus irányelveivel. A program elősegíti az egészséges életmód beépítését az egyetemi kultúrába, és különböző megoldásokat kínál a hallgatói életminőség javítására. Kurzusaink és programjaink szempontrendszerében is fontos szerepet játszik a fenntarthatóság és az egészségmegőrzés. 

A Healthy Campus program fókuszában a megelőzés áll. Fontos emellett, hogy a program erősítse a társadalmi, közösségi kapcsolatokat, a hálózatok kialakulását, ami rezilienssé teszi a közösséget a kihívásokkal szemben. A sport híd lehet a különböző társadalmi hátterű, különböző pozíciójú, eltérő szakokon tanuló, vegyes korcsoportú emberek között, erősíti a csapatmunkát és a toleranciát. 

Helyi projektek a Campuson

Az elmúlt években a MOME már számos fenntarthatósági projektet és innovatív kezdeményezést indított. A MOME HDSE Hallgatói és Dolgozói Sport Egyesület mellett aktívan működik MOME Zero karbonsemlegességet célzó programunk, és a „Tiéd a holnap” ösztöndíjprogram, valamint a campus területének holisztikus újragondolása mind ilyen példák. Ezen projektek révén a MOME hozzájárul a fenntartható jövőhöz, támogatva a hátrányos helyzetű régiók diákjait, valamint a környezetbarát közlekedési lehetőségek kialakítását.

Az egészségmegőrzést segíti a MOME Balance előadás-sorozat, a Gyümölcsnap és rendszeres sportrendezvények, amelyekkel igyekszünk a nemzetközi hálózathoz is kapcsolódni. A környezetbarát utazást segíti a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés, melynek keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára. 

A jövő

A Healthy Campus program keretében, annak 7 pillére alapján az egyetem szükségleteihez hozzájáruló programokat tervezünk és valósítunk meg, legyenek azok az egészségmegőrzést, a társadalmi vagy az ökológiai fenntarthatóságot szolgáló kezdeményezések. Célunk, hogy ösztönözzük hallgatóinkat és dolgozóinkat, illetve további közösségeket az egészséges életmódra, a folyamatos részvételre, az önkéntességre.  

A kétéves programban a MOME a folyamatos fejlődésre, fejlesztésre helyezi a hangsúlyt, ennek struktúráját az elmúlt időszakban dolgozta ki. 

Projektek

Spirit egy sport és fitness tevékenységekre optimalizálva tervezett kiterjesztett valóság headset.

Hírek

Négy napos intenzív workshoppal indult a MOME Service Design szakirányú továbbképzés második féléve. A workshop szakmai partnerei Dóczi-Nagy Katalin és Antonia Fedlmeier voltak, a Laerdel Medical norvégiai központjának vezető service designerei, akik egy aktuálisan futó éles projekt fejlesztésébe vonták be a hallgatókat.

Idén novemberben háromnapos program keretében a MOME hallgatói, oktatói és munkavállalói a Balaton-felvidéki Nemzeti Park (BfNPI) erdészmérnökei és természetvédelmi szakemberek támogatásával közösen ültették el az első MOME-erdőt a Zala vármegyei Garaboncon, összesen húszezer éger facsemetét. A MOME Zero program keretében az egyetem közössége öt hektáron, azaz mintegy tíz focipályányi területen dolgozott, dacolva az erős széllel és némi esővel rekordidő alatt ültetve el 20 000 fát.

A MOME is támogatja a Magyar Olimpiai Bizottság Kettőskarrier-programját - 23 felsőoktatási intézménnyel, köztük a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel írt alá együttműködési megállapodást november 29-én a Magyar Olimpiai Bizottság. A Kettőskarrier-program célja, hogy a sportolóknak ne kelljen választaniuk a sport és a tanulás, a sport és a munka között, valamint, hogy támogassa őket céljaik elérésében, legyen szó fizikai vagy mentális segítségről.

Ismét elindult a Nemzeti Tehetség Központ és a Design Terminal START ösztöndíjprogramja, melyre olyan 18-35 év közötti fiatalok jelentkezését várták, akik ötletes megoldásokkal szeretnék segíteni a magyar társadalmat, és ebből sikeres vállalkozást is építenének.

Stratégiai partnerségre lépett Magyarország két meghatározó felsőoktatási intézménye, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Semmelweis Egyetem. A két intézmény mostantól közösen kutatja annak lehetőségeit, hogyan járulhat hozzá a design az egészségügy fejlesztéséhez, az orvosi beavatkozások eredményességének növeléséhez.

Hogyan járulhat hozzá a designgondolkodás, a közös alkotás a különböző, akár hátrányos helyzetű közösségek fejlődéséhez? A MOME és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat együttműködésében megvalósuló Szociális Design Terepkutatás erre a kérdésre keresi a választ, eredményeit pedig - köztük az idei nyári egyetem keretében 10-16 éves gyerekekkel létrehozott alkotásokat - december 9-ig lehet megtekinteni a MOME campusán.

A Magyar Paralimpiai Bizottság 2022 tavaszi félévében pályázatot írt ki a Tárgyalkotás BA 3. évfolyama számára a Paralimpia Láng-díj tervezésére.

Idén áprilisban első alkalommal jelentkezik a Friss Kakas Animációs Filmnapok, a MOME Anim és a Friss Hús közös rendezvénye. Április 22. és 24. között nemcsak a MOME 2020-ban és 2021-ben készült diploma- és vizsgafilmjeit lehet megnézni a Toldi Moziban. A vetítéseket kísérő szakmai programokon szó lesz a VR-technológia nyújtotta lehetőségekről, az animációs filmek közösségi finanszírozásáról és az animációs újságírás kihívásairól is.

Hasznos dokumentumok

Name of document
FISU
FISU Healthy Campus
FISU Healthy Campus standard
MEFS Healthy Campus
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121