Rangos művészeti biennáléra kapott meghívást a Deep Flux című újmédia installáció

Dátum: 2022.03.22
80 ország 2066 műalkotása közül válogatták be a Material Thinking című nemzetközi kortárs anyagművészeti biennáléra Kárpáti Judit Eszter DLA és Esteban de la Torre MOME alumnik, az Innovációs Központ kutatóinak Deep Flux című munkáját. A rangos eseményt 2022. június 20. és szeptember 20. között rendezik meg Kínában Csingtao városában.

80 ország 2066 műalkotása közül válogatták be a Material Thinking című nemzetközi kortárs anyagművészeti biennáléra Kárpáti Judit Eszter DLA és Esteban de la Torre MOME alumnik, az Innovációs Központ kutatóinak Deep Flux című munkáját. A rangos eseményt 2022. június 20. és szeptember 20. között rendezik meg Kínában Csingtao városában.  

Kárpáti Judit Eszter és Esteban de la Torre, az EJTECH polidiszciplináris stúdió alapítói programozható anyagokkal dolgoznak. Anyagkutatásaik során performatív installációkat, sokcsatornás hangszobrokat és dinamikus textil felületeket alkotnak. Deep Flux című installációjukban a generatív adverzális hálózatok (Generative Adversarial Networks, GAN) segítségével egy mesterséges intelligenciát képeznek ki arra, hogy folyamatosan új képeket fessen egy dinamikus vászonra. Ehhez a vásznat hőreaktív pigmentekkel kezelték, amelyek lehetővé teszik a mesterséges intelligencia számára, hogy rövid életű festményeket hozzon létre.  

Ezek a múlékony festmények a betanított neurális hálózat alkotói/kreatív produktumai, amelyek művészeti irányzatokból (így az absztrakt expresszionizmus és Fluxus) származó adatkészleteken, valamint a számítástechnika hetvenes évekbeli úttörőinek, mint Molnár Vera és Manfred Mohr generatív alkotásain alapulnak. 

A Deep Flux című munkát 2021-ben az Esterházy Art Award díjra jelölték, így a múlt év végén látható volt a Ludwig Múzeum Esterházy Art Award Short List kiállításán Budapesten. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.