
Rektori javaslatok az egyetemi párbeszéd erősítésére, a MOME jövőjéért
Dátum: 2025.02.03
Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora a mai napon benyújtotta javaslatait a MOME megújításával kapcsolatos nyitott kérdések rendezésére.
- Az első javaslat értelmében, az egyetemen frissen létrejövő tudásközpontok vezetőjéről – az eddigi szabályozással ellentétben, mérlegelve a jelenlegi gyakorlatot ért kritikákat – a jövőben nem a rektor, hanem a tudásközpontok közössége dönthet.
- A második javaslat értelmében az egyetem új online felületet nyit, amelyen a MOME polgárai megtehetik az átalakulás könnyítését, jobbá és eredményesebbé tételét célzó javaslataikat. A közösség által megszavazott javaslatok már 2025 tavaszától bevezetésre kerülnek.
- Végül, a harmadik javaslat értelmében a MOME hallgatóinak széleskörű lehetősége nyílik az átalakulással kapcsolatos folyamatokba való bekapcsolódásra, a hallgatói szolgáltatások és a belső működés fejlesztésétől az új, kísérleti kurzusok kidolgozásáig.
A javaslatok célja az egyetemi polgárok bizalmának és részvételi lehetőségének erősítése, és a MOME fejlődésének biztosítása, az egyetemen zajló megújulási folyamat támogatása.
A javaslatok mielőbbi megvalósításáról az egyetem rektora megkezdte az egyeztetéseket a szenátus tagjaival és az egyetem szakmai műhelyeinek közösségeivel.
További hírek
A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.
Tizennégy, az ország legkülönbözőbb pontjáról érkező, különböző hátterű középiskolai tanár részvételével indult el a Tiéd a holnap pedagógus-ösztöndíjprogram.
Kevés művészeti ágban öröklődik olyan töretlenül a tradíció, mint a japán kerámiaművészetben. A MOME Tárgyalkotás szak hallgatói 2025 márciusában rendkívüli lehetőséget kaptak, hiszen az egyik leghíresebb kortárs japán keramikusmester, XI. Ohi Toshio Chozaemon tartott mesterkurzust egyetemünkön. A műhelymunka során a résztvevők nemcsak a világhírű Ohi-kerámia készítési technikájával ismerkedhettek meg, hanem egy autentikus japán teaszertartáson is részt vehettek.