
Rektori javaslatok az egyetemi párbeszéd erősítésére, a MOME jövőjéért
Dátum: 2025.02.03
Koós Pál, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora a mai napon benyújtotta javaslatait a MOME megújításával kapcsolatos nyitott kérdések rendezésére.
- Az első javaslat értelmében, az egyetemen frissen létrejövő tudásközpontok vezetőjéről – az eddigi szabályozással ellentétben, mérlegelve a jelenlegi gyakorlatot ért kritikákat – a jövőben nem a rektor, hanem a tudásközpontok közössége dönthet.
- A második javaslat értelmében az egyetem új online felületet nyit, amelyen a MOME polgárai megtehetik az átalakulás könnyítését, jobbá és eredményesebbé tételét célzó javaslataikat. A közösség által megszavazott javaslatok már 2025 tavaszától bevezetésre kerülnek.
- Végül, a harmadik javaslat értelmében a MOME hallgatóinak széleskörű lehetősége nyílik az átalakulással kapcsolatos folyamatokba való bekapcsolódásra, a hallgatói szolgáltatások és a belső működés fejlesztésétől az új, kísérleti kurzusok kidolgozásáig.
A javaslatok célja az egyetemi polgárok bizalmának és részvételi lehetőségének erősítése, és a MOME fejlődésének biztosítása, az egyetemen zajló megújulási folyamat támogatása.
A javaslatok mielőbbi megvalósításáról az egyetem rektora megkezdte az egyeztetéseket a szenátus tagjaival és az egyetem szakmai műhelyeinek közösségeivel.
További hírek
Hét első díj, öt harmadik helyezés és két különdíj – április 23-25 között rendezték Egerben az egyetemi hallgatók legrangosabb hazai tudományos-művészeti versenyét, a 37. OTDK-t, melyen a MOME hallgatói minden korábbinál nagyobb sikert értek el. Összesen 14 díjat nyertek hallgatóink a négyszáz hallgató részvételével zajló Művészeti és Művészettudományi Szekcióban.
Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.
Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.