
Rendszerszintű megoldások az Ugrás a jövőbe! győztes diákprojektjeiben
Ísbíltúr – Túlélésre tervezve
Az első helyezett Ísbíltúr csapat egy jövőkritikus túlélőfelszerelés-családot tervezett. Projektjük egy sötétebb jövőt vetít előre, amikor a vízhiány és az ökológiai összeomlás már mindennapos valóság, a társadalom szegényebb rétege pedig szinte semmilyen vízforráshoz nem fér hozzá. A termék egy, a hidratáláshoz szükséges háromrészes szett, amely például segít elkerülni a szem kiszáradását, de tartalmaz egy maszkot is.
Bacsaók – Napfényből ivóvíz
A Bacsaók csapat második helyezett projektje, a Solar Death egy napelemes energiakupola, amely fényfókuszálással desztillálja a vizet. A koncepció abból indul ki, hogy míg az ivóvíz rendkívül korlátozottan, 1%-ban van jelen a Földön, sós vízből egyelőre nincs hiány. Az ötlet egyszerű és hatékony: megújuló energiával juthatunk ivóvízhez ott is, ahol más megoldás már nem lenne.
Code Noir – Újratervezett divat
A Code Noir csapat a textilipar vízhasználatát vette célba. Ötletükben vízmentes ruhatisztítás, használt ruhák gyűjtése és újrahasznosítás szerepel. Egy szolgáltatásrendszert képzeltek el, amely a fenntartható divatot elérhetővé teszi – miközben csökkenti az iparág vízigényét.
Különdíj: Newwave – Portál a vízért
A Newwave csapat különdíjat kapott sci-fi-ihletésű projektjéért, melyben 7125-be transzportálják a 2500-ban a Földön még elérhető vizet. Időkapszulára épülő portálrendszert javasolnak, amely a múlt és a jövő között biztosítja a vízáramlást – elméleti és metaforikus értelemben is. A spekulatív megközelítés új nézőpontból közelít a vízhiányhoz: nemcsak technológiára, de tudatosságra is szükség van.
A pályázat együttműködő partnerei a budapesti Light Art Museum, a Jegy.hu, a WWF, az Arkki Hungary, a Medencebag és a PreMOME voltak, mindannyian értékes nyereményekkel és a szaktudásukkal járultak hozzá a verseny megrendezéséhez.
A zsűri munkájában közreműködött Szentadrási Dóra PhD – építész, kreativitásfejlesztő, Wunderlich Péter PhD – designteoretikus, szemiotikaoktató, mentor, Pap Hanna – junior zsűritag, alkotó, inspiráló példa, Cseh András DLA – építész, oktató, a CAN Architects társalapítója és a MOME Építőművész BA szakvezetője, valamint az Ugrás a jövőbe! verseny egyik legrégebbi szakmai mentora, továbbá Bényei Judit PhD – designpedagógus, szakvezető, gondolkodásformáló. Köszönjük a munkájukat!