Rendszerszintű megoldások az Ugrás a jövőbe! győztes diákprojektjeiben

Dátum: 2025.07.10
A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Ísbíltúr – Túlélésre tervezve 

Az első helyezett Ísbíltúr csapat egy jövőkritikus túlélőfelszerelés-családot tervezett. Projektjük egy sötétebb jövőt vetít előre, amikor a vízhiány és az ökológiai összeomlás már mindennapos valóság, a társadalom szegényebb rétege pedig szinte semmilyen vízforráshoz nem fér hozzá. A termék egy, a hidratáláshoz szükséges háromrészes szett, amely például segít elkerülni a szem kiszáradását, de tartalmaz egy maszkot is. 

Bacsaók – Napfényből ivóvíz 

A Bacsaók csapat második helyezett projektje, a Solar Death egy napelemes energiakupola, amely fényfókuszálással desztillálja a vizet. A koncepció abból indul ki, hogy míg az ivóvíz rendkívül korlátozottan, 1%-ban van jelen a Földön, sós vízből egyelőre nincs hiány. Az ötlet egyszerű és hatékony: megújuló energiával juthatunk ivóvízhez ott is, ahol más megoldás már nem lenne. 

Code Noir – Újratervezett divat 

A Code Noir csapat a textilipar vízhasználatát vette célba. Ötletükben vízmentes ruhatisztítás, használt ruhák gyűjtése és újrahasznosítás szerepel. Egy szolgáltatásrendszert képzeltek el, amely a fenntartható divatot elérhetővé teszi – miközben csökkenti az iparág vízigényét. 

Különdíj: Newwave – Portál a vízért 

A Newwave csapat különdíjat kapott sci-fi-ihletésű projektjéért, melyben 7125-be transzportálják a 2500-ban a Földön még elérhető vizet. Időkapszulára épülő portálrendszert javasolnak, amely a múlt és a jövő között biztosítja a vízáramlást – elméleti és metaforikus értelemben is. A spekulatív megközelítés új nézőpontból közelít a vízhiányhoz: nemcsak technológiára, de tudatosságra is szükség van. 

 

A pályázat együttműködő partnerei a budapesti Light Art Museum, a Jegy.hu, a WWF, az Arkki Hungary, a Medencebag és a PreMOME voltak, mindannyian értékes nyereményekkel és a szaktudásukkal járultak hozzá a verseny megrendezéséhez. 

A zsűri munkájában közreműködött Szentadrási Dóra PhD – építész, kreativitásfejlesztő, Wunderlich Péter PhD – designteoretikus, szemiotikaoktató, mentor, Pap Hanna – junior zsűritag, alkotó, inspiráló példa, Cseh András DLA – építész, oktató, a CAN Architects társalapítója és a MOME Építőművész BA szakvezetője, valamint az Ugrás a jövőbe! verseny egyik legrégebbi szakmai mentora, továbbá Bényei Judit PhD – designpedagógus, szakvezető, gondolkodásformáló. Köszönjük a munkájukat! 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!