Stockholmban debütál az MAIII Collective

Dátum: 2025.02.05
Minden tárgy történeteket hordoz, de vajon a letisztult kortárs bútorok is mesélnek-e, és ha igen, akkor miről? Erre válaszol a világ egyik legnagyobb bútorkiállításán, az idei Stockholm Furniture Fairen debütáló Fragments kollekció, amelynek alkotói, a MAIII Collective tagjai a MOME formatervező-mesterképzésén frissen végzett hallgatók. Narratív tárgyaikkal a Greenhouse szekcióban szerepelnek majd, ahol a feltörekvő designerek kapnak bemutatkozási lehetőséget.

A Fragments nevű tárgycsoport gondolkodásra késztet: bútorokon és használati tárgyakon keresztül meséli el a tervezők generációs hagyományait, értékeit, hovatartozásuk esszenciájának kereséséről mesél, az alapgondolat a felmenőktől kapott tudás, szokások és történetek felfedezése, valamint az a vágy, hogy mindezt a következő generációknak is továbbadják. 

Van köztük egy karácsonyi rituálékhoz készült eszközszett, egy madárház, egy suszterszék, egy moduláris vitrin, egy komatál átirata, egy tálalókészlet, amely a közös családi étkezések hagyományát ünnepli, egy hagyományos fa úszóeszköz modern újragondolása, valamint egy szék, amely titkos fiókjával a kommunizmus idején rejtegetett családi örökség emlékét hordozza. 

A tárgyakká formált történetek célja, hogy kapcsolódási pontot kínáljanak azoknak, akik hasonló közegben nőttek fel, miközben betekintést nyújtanak az ismeretlen, nyitott szemű látogatók számára a hagyományok és emlékek világába, amelyek formálták, formálják őket. „A kontextus nagyon fontos. Amikor elmeséled a háttértörténetet, az ad egy pluszréteget a tárgyaknak” – fogalmaztak a kollekcióról, amellyel párbeszédre szeretnék ösztönözni a látogatókat. 

 

Az MAIII Collective tagjai: Csiby-Gindele Rebeka, Dawson V. Viktória, Hanko Eszter, Kisgyörgy Balázs, Lukovics Flóra, Timári Blanka, Wende Roberta és Zala Zsófia; céljuk, hogy felfedezzék a közép-kelet-európai identitás és tárgykultúra mélységeit, azt személyes történetekkel és helyi forrásokkal gazdagítva. 

A Stockholm Furniture Fairt 2025. február 4–8. között rendezik. 

 

https://www.instagram.com/maiiicollective/ 

https://maiiicollective.com/ 

További hírek

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.

Ismét indul a CheckINN Revitalizátor ötletverseny, amelynek célja az elhagyatott vagy funkciójukat vesztett területek és épületek turisztikai célú újrahasznosítására vonatkozó ötletek díjazása.

A technológia, a művészet és az elméleti kutatás határterületeit vizsgálja az Immersive Beats: 360-degree music video joint hackathon, amelyet a MOME Média design szak és a koreai Chung-Ang University közösen szervez. A hatnapos eseményen magyar és dél-koreai hallgatók AI-eszközöket is felhasználva egyesítik a zenét, a mesterséges intelligenciát és az immerzív filmes technológiákat, hogy egyedi 360 fokos víziókat komponálva videóklipeket hozzanak létre. A projekt nemcsak kreatív kísérlet, de egy hosszú távú nemzetközi kapcsolat fontos állomása is.