Széleskörű jogosítványokkal erősödik a MOME szenátusának autonómiája

Dátum: 2025.02.07
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány az egyetem fenntartójaként ötödik éve dolgozik a MOME megújításán. Az intézmény költségvetése 2020 óta közel négyszeresére nőtt, a MOME végrehajtotta a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú béremelését, a hallgatói ösztöndíjak és támogatások több mint duplájára-, az egyetem pályázati bevételei közel húszszorosára emelkedtek. Felépültek a MOME egyedülálló fenntarthatósági-, és hátrányos helyzetű tehetségeket segítő szerepvállalásai.

Az egyetem fejlesztését az alapítvány kezdettől a MOME közösségével folytatott párbeszéd jegyében végzi. Az egyetem hallgatói által megfogalmazott követeléseket a szenátus jogköreinek megerősítéséről ennek szellemében értékelte. A kuratórium egységes álláspontja szerint, egy átfogó megújulási folyamatban a jogok és felelősségek újragondolása legitim és helyes törekvés. 

 

Fentiek alapján az alapítvány vezető testülete egyhangú döntéseket hozott a szenátus jogköreinek megerősítéséről, a testület autonóm mozgásterének kiszélesítéséről. A friss döntések értelmében:

 

  • Az egyetem szervezeti működésének rendjét (SZMR) a fenntartó és a szenátus a jövőben kizárólag konszenzussal változtathatja meg.

 

  • Az egyetem foglalkoztatási követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (FKR és mellékletei, az etikai szabályzat kivételével, de beleértve a kutatásetikai szabályzatot) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.

 

  • Az egyetem hallgatói követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (HKR és mellékletei) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.

 

  • Ha a szenátus által a rektori pozícióra jelölt személy kinevezésével a fenntartó nem ért egyet, akkor a jövőben kötelezően új pályázatot ír ki.

     

Az alapítvány a szenátus tevékenységéhez, megerősített szerepéhez eredményes munkát kíván. 

 

Budapest, 2025. február 7. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!