Tovább robog a Mercedes-Benz – MOME Interaction Design MA együttműködés

Date:
A Mercedes-Benz és a MOME az elmúlt húsz évben szoros partnerséget alakítottak ki. Ennek során a budapesti egyetem járműtervezési programja a világ élmezőnyébe került: a MOME hallgatói és oktatói tevékenyen részt vettek az autógyár designprogramjaiban. Számos hallgató került előbb gyakornokként, majd munkatársként a luxusmárka designrészlegébe, vagy az Audi, a KIA, a BMW és a Volvo tervezői csapatába. 2024 augusztusában az Interaction Design MA szak hallgatói is ellátogattak a stuttgarti gyárba, az ottani prezentációkról továbbfejlesztett koncepciókat hoztak haza.

2023-ban a MOME Interaction Design MA is csatlakozott a partnerséghez, hogy a márka számára újszerű megoldásokat tervezzen az autóba épített digitális élményekre alapozva a B2C mobilitási piacon. A 2024. őszi félév előtt, a nyári szünetben néhány volt hallgató, valamint elsőéves mesterhallgató látogatott el a Mercedes-Benz központjába, a németországi Stuttgartba. 

Ennek előzménye, hogy az elmúlt két évben a Mercedes három tervezője mentorálta a szak hallgatóit, akik közül, hárman – Biki Viktória, Muszka Sára és Illés Eszter – elnyerték az egyetem Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíját. 

A tavalyi félév KIPAK bemutatója után a Mercedes tervezői meghívták a szakvezető Fogarasy Tamást, a kurzust vezető oktató Molnár Pétert, a Design Intézet igazgatóját, valamint hallgatóinkat Stuttgartba, hogy meglátogassák gyárukat, és bemutassák a hallgatói projektet a tervezőcsapatuknak. 

A kurzusokon a hallgatók áttekintést kaptak a Mercedesről, a márka értékeiről, a legmodernebb koncepcióautók tervezéséről, továbbá megismerték a jármű- és autóipari piac jelenlegi helyzetét. Az oktatók a kutatási módszerekre, a szintézis, a környezetelemzés fontosságára, valamint a digitális és fizikai ergonómiára összpontosítottak, a márka számára alkalmazkodó vizuális tervezési mintákat és részletes prototípusokat készítettek. 

Néhány projekt a mindennapi kihívásokra és a lehetséges megoldásokra összpontosított az ingázás, a munka és a magánélet egyensúlya, a balesetmegelőzés és a felhasználói élmény javítása terén, nemcsak a vezető, hanem az utazó gyermekek számára is. 

A sikeres látogatás és prezentáció után a szak már a jövő évi kurzust tervezi, hogy új és izgalmas projekteket és témákat fedezhessen fel hallgatóival. Ágoston Bence formatervező alumnusnak, valamint Horváth Viktor UX designernek külön köszönetet mondanak a kurzusok oktatása során nyújtott támogatásukért. 

2025 tavaszán újra a MOME-s hallgatókkal tervez vezetési élményt a Mercedes. 

 

 

Link a két hallgatói munkához: 

https://mome.hu/hu/projektek/immerziv-auto-utaster-elmeny 

https://mome.hu/hu/projektek/autok-gesztus-es-hangvezerles-fejlesztese 

https://mome.hu/hu/projektek/mercedes-memory-lane 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121