Új díjtárgyakat terveztek az Energiatudományi Kutatóközpontnak a MOME Tárgyalkotó hallgatói

Dátum: 2023.07.15
Valódi ügyfél, valódi megbízás, interdiszciplináris tervezés – az Energiatudományi Kutatóközpont (EK) és a MOME együttműködése erre adott lehetőséget a Tárgyalkotó szakos hallgatóknak, akik a központ megbízásából tervezhettek díjtárgyakat. A félévben elkészült tíz koncepció közül júniusban választották ki azokat a munkákat, melyeket megvásároltak további felhasználásra, és amelyeket a kutatóintézet fiatal munkatársai és a több évtizede ott dolgozó munkatársak vehetnek majd át kiemelkedő munkájukért és jubileumi munkaviszonyuk elismeréseként.

A félévben elkészült tíz koncepció értékelése során az első fordulóba négy hallgatót juttatott az Energiatudományi Kutatóközpont és a MOME munkatársaiból álló zsűri. A június 20-i második fordulóban már csak az EK értékelt, a döntőbizottság pedig végül Alpár Anna, a Földet, mint bolygót és a tudományok kapcsolatát középpontba állító, optikai játékokat kiemelő pályamunkáját választotta ki további felhasználásra. Ugyanakkor Kulin Benjámin és Som Enéh alkotásait is értékelték, és megvásárolták a kutatóközpont számára.

A félév kihívása volt, hogy a hallgatók ezt a sokszor kézzel megfoghatatlan világot valós, megfogható és befogadható tárgyba foglalják a kurzuson végzett munka során. A bevezető munkafolyamat alatt a résztvevők látogatást tettek a kutatóközpontban, és az energiatudományi kutatási területeket a tervezés szempontrendszerével mérték fel. A díjtárgyak tervezéséhez a kutatóközpont olyan stratégiai tématerületeit kellett a hallgatóknak átgondolniuk, mint a magfúzió, a nukleáris energetika és anyagtudomány, de foglalkoztak az űrkutatással, környezettudománnyal, funkcionális anyagkutatások területével is. 

Az idén tíz éves EK működésének célja, hogy nemzetközi színvonalú alap-, alkalmazott- és fejlesztő tudományos kutatásokat folytasson a nukleáris energetika, a funkcionális anyagok és nanorendszerek, a környezetvédelem, energiatakarékosság és az energiabiztonság területeken.

A kutatóközpont és a MOME együttműködési folyamatában a díjtárgy tervezés csak az első lépés volt, a közös munka a 2023/24-es félévben folytatódik.  

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A Q&Alumni sorozatunk első írásos interjújában Harsány Patrícia 2021-es Fémművesség MA-alumna mesélt nekünk a MOME-n töltött éveiről: az egyetemi közösségről, a mindig izgalmas kolis élményekről, a kollaboratív projektekről. Az ékszertervező azóta is aktívan vesz részt a szakmában és a MOME életében is, Milánótól a Zugligeti útig zajlanak projektjei. Ezekről a munkákról is beszámolt Patrícia.

Magyarország volt a díszvendége, a MOME Anim pedig kiemelt szereplője a világ egyik legrangosabb animációs eseményének, a júniusi 8–14. között megrendezett Annecyi Nemzetközi Animációs Filmfesztiválnak és a MIFA szakmai vásárnak. Az egyetem sokszínű animációs közössége hallgatói alkotásokkal, filmtervekkel, installációkkal és szakmai előadásokkal képviselte világszínvonalú oktatását.