Új élet a Pilis-tetőn: a CheckINN idei nyertesei

Dátum: 2024.09.20
Idén harmadik alkalommal rendezték meg a MOME szakmai támogatásával a CheckINN Revitalizátor ötletpályázatot, amelyen hazai egyetemisták a Magyarországon található körülbelül 12 ezer hektárnyi kihasználatlan rozsdaövezeti és barnamezős terület potenciális turisztikai újrahasznosítására dolgoztak ki terveket. Az idei nyertes csapat, amelynek több tagja is a MOME hallgatója, a kopár Pilis-tetőt élesztené újra az elhagyatott épületek hasznosításával és a természeti környezet revitalizálásával.

Az ötletversenyen hazai felsőoktatásban tanuló hallgatókból álló háromfős csapatok indulhatnak, függetlenül a tanulmányi területtől. Az idei pályázatra jelentős számú nevezés érkezett Szegedről, Gyöngyösről és Egerből is. Legnagyobb számban a budapesti egyetemisták képviseltették magukat. Érdekesség, hogy ennek ellenére a választott projekthelyszínek csupán 15 százaléka fővárosi. 

A szeptemberi döntővel egybekötött díjátadón végül a kilenc legjobb csapat mutatta be ötleteit a szakmai zsűri előtt, amelynek tagjai Soóki-Tóth Gábor városfejlesztő, Hámori Péter építész, Hegedűs Attila turisztikai tanácsadó, Komár Zita pitchtréner, Somlyai Zoltán, a BDPST Hotel Management Zrt. vezérigazgatója, valamint Matheidesz Réka, a MOME vezérigazgatója voltak.  

A verseny első helyezettje a Fészek csapat lett, ők a Pilis-tető kopár területén alakítanák ki a Fészek Turista Pontot. A csapat tagjai a Budapesti Corvinus Egyetemről Márkus Réka, valamint a MOME építészhallgatói, Lipótzy Kristóf és Véghelyi Borbála voltak. 

Tervük a meglévő épületek újrahasznosításával közösségi teret, szálláshelyet és pihenőhelyet kínálna a túrázók számára, miközben nagy hangsúlyt fektetnek a lepusztult természeti környezet fásítására és rekultivációjára. A védett állat- és növényfajok megőrzése érdekében a kopár terület rendezésének elsődleges célja az emberi tevékenység megfelelő irányítása ösvények kialakításával, valamint nagy biodiverzitású, értékes élőhelyek létrehozása.  

(📸: CheckINN/Somay Márk - a döntő képei)

További hírek

2025. március 20-án a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriuma egyhangú szavazással, az egyetemi szenátus ajánlásával összhangban Kovács Csaba egyetemi tanárt, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt nevezte ki a MOME megbízott rektorának. A megbízott rektor mandátuma a 2025-26-os akadémiai év végéig szól.

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába. A rendezvény mindeközben idén a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország filmiparát, alkotóit, stúdiót és iskoláit.

A nyolcadik ArtHungry Díj Formatervezési kategóriájának nyertesei között számos egykori MOME-hallgató részesült elismerésben, így Guthy Máté, Kristóffy Róbert, Szilágyi Nóra At least otthoni edzőpadja, Dávid Márk Puritaan – 03 kollekciója. A kategória fődíjasa az idén a Stockholm Furniture Fairen debütált MAIII COLLECTIVE Fragments kollekciójával. Szintén fődíjat nyert a Tervezőgrafika kategóriában Kaszanyi Nóra Biedermeier mindennapok / Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815–1867) című albumával és kiállítási arculatával. A díjakat március 6-án vehették át a budapesti Deák Palotában rendezett átadóünnepségen, amely egyben a döntős projektek pop-up kiállításának a megnyitója is volt.