Új élet a Pilis-tetőn: a CheckINN idei nyertesei

Date:
Idén harmadik alkalommal rendezték meg a MOME szakmai támogatásával a CheckINN Revitalizátor ötletpályázatot, amelyen hazai egyetemisták a Magyarországon található körülbelül 12 ezer hektárnyi kihasználatlan rozsdaövezeti és barnamezős terület potenciális turisztikai újrahasznosítására dolgoztak ki terveket. Az idei nyertes csapat, amelynek több tagja is a MOME hallgatója, a kopár Pilis-tetőt élesztené újra az elhagyatott épületek hasznosításával és a természeti környezet revitalizálásával.

Az ötletversenyen hazai felsőoktatásban tanuló hallgatókból álló háromfős csapatok indulhatnak, függetlenül a tanulmányi területtől. Az idei pályázatra jelentős számú nevezés érkezett Szegedről, Gyöngyösről és Egerből is. Legnagyobb számban a budapesti egyetemisták képviseltették magukat. Érdekesség, hogy ennek ellenére a választott projekthelyszínek csupán 15 százaléka fővárosi. 

A szeptemberi döntővel egybekötött díjátadón végül a kilenc legjobb csapat mutatta be ötleteit a szakmai zsűri előtt, amelynek tagjai Soóki-Tóth Gábor városfejlesztő, Hámori Péter építész, Hegedűs Attila turisztikai tanácsadó, Komár Zita pitchtréner, Somlyai Zoltán, a BDPST Hotel Management Zrt. vezérigazgatója, valamint Matheidesz Réka, a MOME vezérigazgatója voltak.  

A verseny első helyezettje a Fészek csapat lett, ők a Pilis-tető kopár területén alakítanák ki a Fészek Turista Pontot. A csapat tagjai a Budapesti Corvinus Egyetemről Márkus Réka, valamint a MOME építészhallgatói, Lipótzy Kristóf és Véghelyi Borbála voltak. 

Tervük a meglévő épületek újrahasznosításával közösségi teret, szálláshelyet és pihenőhelyet kínálna a túrázók számára, miközben nagy hangsúlyt fektetnek a lepusztult természeti környezet fásítására és rekultivációjára. A védett állat- és növényfajok megőrzése érdekében a kopár terület rendezésének elsődleges célja az emberi tevékenység megfelelő irányítása ösvények kialakításával, valamint nagy biodiverzitású, értékes élőhelyek létrehozása.  

(📸: CheckINN/Somay Márk - a döntő képei)

More news

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Szellemi tulajdon a mesterséges intelligencia korában című szakmai konferenciájával párhuzamosan, annak keretében látta vendégül a MOME a European Union Intellectual Property Office (EUIPO) ügyvezető igazgatóját, João Negrãót, valamint az SZTNH elnökhelyettesét, dr. Lábody Pétert.

Az Elle magazin harmadik alkalommal rendezi meg az ELLE Decoration International Design Awards Hungaryt (EDIDA), amelyen a hazai design kiemelkedő alkotóit díjazzák. A MOME-alumni tervezői idén is nagy számban szerepelnek a díj shortlistjén, mind „Az Év Fiatal Tervezője”, „Az Év Terméke”, „Az Év Márkája” és „Az Év Fenntartható Kezdeményezése” kategóriákban.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem iránti elkötelezettségének újabb bizonyítékaként, valamint a FISU Healthy Campus program részeként a GreenGo- és a MOL Bubi-együttműködés keretében a MOME új, zöld közlekedési lehetőségeket biztosít minden hallgató, oktató és dolgozó számára, zöld közlekedésre ösztönözve az egyetem közösségét a Zugligeti úti Campus vonzatában is.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121