Új élet a Pilis-tetőn: a CheckINN idei nyertesei

Dátum: 2024.09.20
Idén harmadik alkalommal rendezték meg a MOME szakmai támogatásával a CheckINN Revitalizátor ötletpályázatot, amelyen hazai egyetemisták a Magyarországon található körülbelül 12 ezer hektárnyi kihasználatlan rozsdaövezeti és barnamezős terület potenciális turisztikai újrahasznosítására dolgoztak ki terveket. Az idei nyertes csapat, amelynek több tagja is a MOME hallgatója, a kopár Pilis-tetőt élesztené újra az elhagyatott épületek hasznosításával és a természeti környezet revitalizálásával.

Az ötletversenyen hazai felsőoktatásban tanuló hallgatókból álló háromfős csapatok indulhatnak, függetlenül a tanulmányi területtől. Az idei pályázatra jelentős számú nevezés érkezett Szegedről, Gyöngyösről és Egerből is. Legnagyobb számban a budapesti egyetemisták képviseltették magukat. Érdekesség, hogy ennek ellenére a választott projekthelyszínek csupán 15 százaléka fővárosi. 

A szeptemberi döntővel egybekötött díjátadón végül a kilenc legjobb csapat mutatta be ötleteit a szakmai zsűri előtt, amelynek tagjai Soóki-Tóth Gábor városfejlesztő, Hámori Péter építész, Hegedűs Attila turisztikai tanácsadó, Komár Zita pitchtréner, Somlyai Zoltán, a BDPST Hotel Management Zrt. vezérigazgatója, valamint Matheidesz Réka, a MOME vezérigazgatója voltak.  

A verseny első helyezettje a Fészek csapat lett, ők a Pilis-tető kopár területén alakítanák ki a Fészek Turista Pontot. A csapat tagjai a Budapesti Corvinus Egyetemről Márkus Réka, valamint a MOME építészhallgatói, Lipótzy Kristóf és Véghelyi Borbála voltak. 

Tervük a meglévő épületek újrahasznosításával közösségi teret, szálláshelyet és pihenőhelyet kínálna a túrázók számára, miközben nagy hangsúlyt fektetnek a lepusztult természeti környezet fásítására és rekultivációjára. A védett állat- és növényfajok megőrzése érdekében a kopár terület rendezésének elsődleges célja az emberi tevékenység megfelelő irányítása ösvények kialakításával, valamint nagy biodiverzitású, értékes élőhelyek létrehozása.  

(📸: CheckINN/Somay Márk - a döntő képei)

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.