Új élet a Pilis-tetőn: a CheckINN idei nyertesei

Date:
Idén harmadik alkalommal rendezték meg a MOME szakmai támogatásával a CheckINN Revitalizátor ötletpályázatot, amelyen hazai egyetemisták a Magyarországon található körülbelül 12 ezer hektárnyi kihasználatlan rozsdaövezeti és barnamezős terület potenciális turisztikai újrahasznosítására dolgoztak ki terveket. Az idei nyertes csapat, amelynek több tagja is a MOME hallgatója, a kopár Pilis-tetőt élesztené újra az elhagyatott épületek hasznosításával és a természeti környezet revitalizálásával.

Az ötletversenyen hazai felsőoktatásban tanuló hallgatókból álló háromfős csapatok indulhatnak, függetlenül a tanulmányi területtől. Az idei pályázatra jelentős számú nevezés érkezett Szegedről, Gyöngyösről és Egerből is. Legnagyobb számban a budapesti egyetemisták képviseltették magukat. Érdekesség, hogy ennek ellenére a választott projekthelyszínek csupán 15 százaléka fővárosi. 

A szeptemberi döntővel egybekötött díjátadón végül a kilenc legjobb csapat mutatta be ötleteit a szakmai zsűri előtt, amelynek tagjai Soóki-Tóth Gábor városfejlesztő, Hámori Péter építész, Hegedűs Attila turisztikai tanácsadó, Komár Zita pitchtréner, Somlyai Zoltán, a BDPST Hotel Management Zrt. vezérigazgatója, valamint Matheidesz Réka, a MOME vezérigazgatója voltak.  

A verseny első helyezettje a Fészek csapat lett, ők a Pilis-tető kopár területén alakítanák ki a Fészek Turista Pontot. A csapat tagjai a Budapesti Corvinus Egyetemről Márkus Réka, valamint a MOME építészhallgatói, Lipótzy Kristóf és Véghelyi Borbála voltak. 

Tervük a meglévő épületek újrahasznosításával közösségi teret, szálláshelyet és pihenőhelyet kínálna a túrázók számára, miközben nagy hangsúlyt fektetnek a lepusztult természeti környezet fásítására és rekultivációjára. A védett állat- és növényfajok megőrzése érdekében a kopár terület rendezésének elsődleges célja az emberi tevékenység megfelelő irányítása ösvények kialakításával, valamint nagy biodiverzitású, értékes élőhelyek létrehozása.  

(📸: CheckINN/Somay Márk - a döntő képei)

More news

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121