Új helyszínen az ikonikus Pogány Frigyes-szobor

Dátum: 2024.07.15
Átadták a Pogány Frigyes-teraszt a MOME Campuson, ahol új otthonra talált az Iparművészeti Főiskola egykori kiemelkedő rektorának mellszobra. Az Ybl Miklós- és állami díjas építész, művészettörténész, urbanista, esztéta, díszlettervező, a budapesti műemlékvédelem és műemlék-nyilvántartás egyik megszervezője 1964 és 1974 között volt az Iparművészeti Főiskola meghatározó rektora.

Az elmúlt évtizedek fejlődése, gyökeres változásai közepette kiemelkedően fontossá vált a MOME önazonosságát erősítő, múltunk értékeit bemutató alkotásaink jelenléte. A MOME Jövő öröksége emlékezetprogram teret ad a múltról szóló és a jövőt szolgáló dialógusnak, lehetőséget teremtve arra, hogy üzenetértékű alkotásokon, egy-egy meghatározó személyiség mintáján keresztül kapcsolódhassunk az egyetem hagyományaihoz. Pogány Frigyes szobra egyike azon alkotásoknak, emlékjeleknek, amelyek már a campusfejlesztés előtti időkben is fontos összekötő kapcsot jelentettek múlt és jelen között. 

 

A mellszobor korábban az A épület (a jelenlegi MASTER) első lépcsőfordulójában, egy jón oszlopfőt idéző műkő posztamensen állt. A Jövő öröksége program keretében azonban újra méltó helyet kapott a Campuson: a Gond-űző villa műemléki védettséget élvező klasszicista épülete mögötti terasz egy kitüntetett pontjára került, és felavatása alkalmából a teraszt Pogány Frigyesről nevezték el. A büszt a jövőben kiindulópontként szolgálhat egy kihelyezett kulccsal, markerrel nyitható digitális háttér-információs adatbázis kialakításához, amely számos, a MOME-val kapcsolatos tartalmat, tudást kínál. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!