Új helyszínen az ikonikus Pogány Frigyes-szobor

Date:
Átadták a Pogány Frigyes-teraszt a MOME Campuson, ahol új otthonra talált az Iparművészeti Főiskola egykori kiemelkedő rektorának mellszobra. Az Ybl Miklós- és állami díjas építész, művészettörténész, urbanista, esztéta, díszlettervező, a budapesti műemlékvédelem és műemlék-nyilvántartás egyik megszervezője 1964 és 1974 között volt az Iparművészeti Főiskola meghatározó rektora.

Az elmúlt évtizedek fejlődése, gyökeres változásai közepette kiemelkedően fontossá vált a MOME önazonosságát erősítő, múltunk értékeit bemutató alkotásaink jelenléte. A MOME Jövő öröksége emlékezetprogram teret ad a múltról szóló és a jövőt szolgáló dialógusnak, lehetőséget teremtve arra, hogy üzenetértékű alkotásokon, egy-egy meghatározó személyiség mintáján keresztül kapcsolódhassunk az egyetem hagyományaihoz. Pogány Frigyes szobra egyike azon alkotásoknak, emlékjeleknek, amelyek már a campusfejlesztés előtti időkben is fontos összekötő kapcsot jelentettek múlt és jelen között. 

 

A mellszobor korábban az A épület (a jelenlegi MASTER) első lépcsőfordulójában, egy jón oszlopfőt idéző műkő posztamensen állt. A Jövő öröksége program keretében azonban újra méltó helyet kapott a Campuson: a Gond-űző villa műemléki védettséget élvező klasszicista épülete mögötti terasz egy kitüntetett pontjára került, és felavatása alkalmából a teraszt Pogány Frigyesről nevezték el. A büszt a jövőben kiindulópontként szolgálhat egy kihelyezett kulccsal, markerrel nyitható digitális háttér-információs adatbázis kialakításához, amely számos, a MOME-val kapcsolatos tartalmat, tudást kínál. 

More news

A varázslatos Zoom alkotója, a sajtótörténet, a magazinok hőskorának meghatározó alakja, a The New Yorker, a Rolling Stone, a New York és a Playboy révén ismertté vált Bányai István grafikus idén lenne hetvenöt éves. Az alkotó alma matere, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem november végén a grafikus életművéből mutat be válogatást, kiállítással tiszteleg a művész előtt, amelyen kortárs nézőpontból mutatja be munkásságát végre itthon is.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) erdőtelepítő programjának keretében ezúttal – a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereivel összefogva – Vízvár területén telepítenek erdőt az egyetem hallgatói és dolgozói. A november 14–16-ra meghirdetett akciót a hét elején a témához kapcsolódó szakmai programok előzik meg az egyetem budapesti campusán. A MOME Zero program keretében november 12-én délután a biomimézis témájával foglalkozó tel-avivi kutató, Yael Helfman-Cohen tart előadást, 13-án pedig Gálhidy László biológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője érkezik a MOME-ra.

Egy tárgy, amiből erőt meríthet tulajdonosa... – így jellemezte a Highlights of Hungary új díjtárgyát Szalai Bálint designer, aki Király Adrienn-nel, ugyancsak formatervező alkotótársával közösen tervezte meg az idén második évtizedébe lépő esemény új díjtárgyát. 2024 díjazottjai már ezt a díjat vehették át, a Kreatív különdíját pedig Temesi Apol, a MOME adjunktusa, a Your Nature kollekció megalkotója kapta. Mindhárman a MOME-alumni tagjai, aktív kapcsolatban alma materükkel.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121