Új helyszínen az ikonikus Pogány Frigyes-szobor

Date:
Átadták a Pogány Frigyes-teraszt a MOME Campuson, ahol új otthonra talált az Iparművészeti Főiskola egykori kiemelkedő rektorának mellszobra. Az Ybl Miklós- és állami díjas építész, művészettörténész, urbanista, esztéta, díszlettervező, a budapesti műemlékvédelem és műemlék-nyilvántartás egyik megszervezője 1964 és 1974 között volt az Iparművészeti Főiskola meghatározó rektora.

Az elmúlt évtizedek fejlődése, gyökeres változásai közepette kiemelkedően fontossá vált a MOME önazonosságát erősítő, múltunk értékeit bemutató alkotásaink jelenléte. A MOME Jövő öröksége emlékezetprogram teret ad a múltról szóló és a jövőt szolgáló dialógusnak, lehetőséget teremtve arra, hogy üzenetértékű alkotásokon, egy-egy meghatározó személyiség mintáján keresztül kapcsolódhassunk az egyetem hagyományaihoz. Pogány Frigyes szobra egyike azon alkotásoknak, emlékjeleknek, amelyek már a campusfejlesztés előtti időkben is fontos összekötő kapcsot jelentettek múlt és jelen között. 

 

A mellszobor korábban az A épület (a jelenlegi MASTER) első lépcsőfordulójában, egy jón oszlopfőt idéző műkő posztamensen állt. A Jövő öröksége program keretében azonban újra méltó helyet kapott a Campuson: a Gond-űző villa műemléki védettséget élvező klasszicista épülete mögötti terasz egy kitüntetett pontjára került, és felavatása alkalmából a teraszt Pogány Frigyesről nevezték el. A büszt a jövőben kiindulópontként szolgálhat egy kihelyezett kulccsal, markerrel nyitható digitális háttér-információs adatbázis kialakításához, amely számos, a MOME-val kapcsolatos tartalmat, tudást kínál. 

More news

AR-szimpózium, Zenctuary VR+, Waterside Voices – csak néhány azok közül az izgalmas kutatási projektek közül, amelyek számára a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatóság sokmilliós forrást szerzett az elmúlt évben. Ezek között van a városfejlesztés, a természetvédelem, a kortárs tánc, valamint az egészségügy terén fejlesztett innovatív VR-technológiai kutatás is. A MOME számára kiemelt fontosságú, hogy a 21. század komplex kihívásaira válaszoló projektjei változó finanszírozási környezetben is megvalósuljanak, ezért a pályázati források feltárása és azok hatékony kihasználása stratégiai jelentőségűvé vált.

Miért lehet vonzó a MOME a fiatalok számára? Ezt a kérdést járta körbe a 8. Konnekt Live pályaorientációs fesztiválon a MOME-t képviselve Ruppert Dániel, formatervező, oktató, Svarcz Enikő Animáció szakos hallgató, Parag András Textiltervezés BA szakos hallgató és Sirály Dóra grafikus, MOME-alumna. Többek között arról beszélgettek a 16-20 éves korú közönséggel, hogy miről szól egy adott szak, hogyan lehet bekerülni a MOME-ra, és milyen karrierlehetőségek várhatók az egyetem elvégzése után.

Az új darabokat, amelyek helyet kaptak a hat, MOME-alkotásokat bemutató vitrinben, mától lehet megtekinteni a Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak műveiből válogatott Határvonalakon című kiállítás a nemrég nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat része; az őskőkortól napjainkig felvonultatott műtárgyak mellett a kortárs ékszertervezés izgalmas és sokrétű világa elevenedik meg az anyagban. A darabok a természet, a tér, a test, az emlékezet és a képzelet tematikái köré csoportosulnak, bemutatva a MOME képzésének egyedi szemléletét.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121