Újabb nemzetközi siker: Balogh Mirjana diplomafilmje nyerte a Kristály Medvét

Dátum: 2025.02.25
A legjobb rövidfilmnek járó Kristály Medvét (Crystal Bear) nyerte el a MOME Animáció szakán készült diplomafilm Berlinben! Az alkotás arra emlékeztet bennünket, hogy a kommunikáció, a kölcsönös tisztelet és a megértés milyen alapvető és fontos a tiszta emberi léthez, függetlenül attól, hogy mennyire különbözők megéléseink - írta indoklásában a Berlinale Generation 14+ zsűrije, amely a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült Wish You Were Ear című animációt ítélte idén kategóriája legjobbjának.

A Kristály Medve (Crystal Bear) a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál egyik legfontosabb díja, amelyért a világ minden tájáról nevező, több ezer alkotás közül kiválasztott, a Generation szekcióban bemutatott gyermek- és ifjúsági filmek versengenek. A díj azért is fontos, mert kiemeli azokat a filmeket, amelyek érzékenyen és hitelesen dolgozzák fel a gyermekeket és fiatalokat érintő társadalmi, érzelmi és kulturális kérdéseket.  

A Wish You Were Ear a minket akarva-akaratlanul alakító szerelmi kapcsolatok önképformáló hatásairól szól. Egy olyan világban játszódik, amelyben ha egy pár szakít, el kell cserélniük egy testrészüket. Az emberek így nemcsak szó szerint elveszítik egy részüket, de magukkal is hordozzák minden volt kapcsolatukat.  

A zsűrit megérintette és inspirálta a film kreatív absztrakciója és mély szimbolikája. Mint írják „különösen a téma mögött meghúzódó filozófia késztetett bennünket arra, hogy elgondolkodjunk, hogyan formál bennünket az élet, és hogyan kezeljük a változásokat. A film szembesít a mulandósággal, ugyanakkor rávilágít arra, hogy mindaz, amit megtapasztalunk, örökké formál bennünket.”   

Balogh Mirjana egy korábbi interjúban elmondta, hogy filmjében azt akarta megragadni, hogyan tudjuk – vagy épp nem tudjuk – elfogadni az elmúlt kapcsolatok okozta változásokat azok lezárása után, illetve miképpen válnak ezek a változások az énképünk részévé. „Az átalakulást néhányan veszteségként élik meg, mások úgy érzik, hogy az teljes mértékben a részükké vált. Azt gondolom, hogy ez egy komoly önelfogadási folyamat, és erről szól a történet is” – fogalmazott. 

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Animáció szakán a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készült 11 perces diplomafilm a MOME gyártásában készült, számos jelenlegi és egykori hallgató közreműködésével, forgalmazását és fesztiváloztatását az NFI-vel együttműködésben a MOME Film Tudásközpontja kezeli, hangzásvilágát Iszlai József alakította ki, vágója Czakó Judit, producere Fülöp József.  

Balogh Mirjana filmjének a versenybe válogatása egy évek óta tartó sikerszéria része: a MOME Animáció diplomafilmjeit 2017 óta rendszeresen meghívja versenyprogramjába a világ egyik legnagyobb presztízsű fesztiválja. A Wish You Were Ear olyan filmek sorához csatlakozik, mint Bucsi Réka Symphony No. 42 (2012), Lovrity Katalin Vulkánsziget (2017), vagy Buda Flóra Anna Entropia (2019) című alkotása, amely utóbbi elnyerte a Teddy Awardot is. A Berlinale Generation 14+ versenyprogramjában legutóbb 2023-an Erhardt Domonkos Szemem sarka című filmje szerepelt, amely külön elismerő oklevélben részesült.  

A Jövő Egyeteme keretében létrejött MOME Film Tudásközpont vezetője, dr. Vincze Zsuzsanna szerint az, hogy a MOME Anim kiemelkedő, világszinten is jegyzett animációs műhellyé vált, hosszú évek, évtizedek kitartó, következetes építkezésének az eredménye, a siker kulcsa pedig többek közt az egyedi látásmódú tehetségek felkutatása és mentorálása, a professzionális gyártási körülményeket megteremtő diplomafilm-támogatás, és természetesen a szakon jelen lévő szakmai alázat és elkötelezettség mind az oktatók, mind a hallgatók részéről.

További hírek

Q&Alumni sorozatunk következő részében Tóth Ádámmal beszélgettünk, aki 2018-ban végzett a MOME-n formatervezőként. Ádám az aktív egyetemi évek után megalapította a Malom Projekt elnevezésű designstúdiót, amely termékfejlesztéssel, belsőépítészettel foglalkozik, műanyag és természetes anyagok újrahasznosításával kísérletezik, emellett kreatív foglalkozásokat is tart. Több projekten is együtt dolgozott a MOME-val is, például a tavaly elkészült Művészetek Völgye Pavilonon, amely idén is várja a látogatókat Kapolcson a MOME × Harcsa Veronika udvarban! Erről a projektről és még sok másról mesélt nekünk Ádám.

Tizennyolc hátrányos helyzetű, tehetséges középiskolás diák kapott lehetőséget a MOME Tiéd a holnap – A jövő kreatív tehetségeiért 2025-ös ösztöndíjprogramjában, hogy közelebbről megismerkedjenek a design, az építészet, a vizuális kommunikáció, a művészet és az innováció világával, felkészülhessenek az előttük álló kreatívipari továbbtanulásra. A félévet most júliusban egy ünnepség keretében zárták.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.