Újraélesztő játék élményt terveztek a MOME Service Design hallgatói

Dátum: 2024.04.14
Négy napos intenzív workshoppal indult a MOME Service Design szakirányú továbbképzés második féléve. A workshop szakmai partnerei Dóczi-Nagy Katalin és Antonia Fedlmeier voltak, a Laerdel Medical norvégiai központjának vezető service designerei, akik egy aktuálisan futó éles projekt fejlesztésébe vonták be a hallgatókat.

A sprint workshop központjában az CPR magyaru,l a szív‑tüdő újraélesztés állt. Ez az a sürgősségi eljárás, amit a szív leállásakor kell végezni. A feladat az volt, hogy a hallgatók  egy CPR játék élményt tervezzenek tömegrendezvényekre, amelyben a kihívás az volt, hogy hogyan lehet elérni, hogy a látogatók közül minél többen megtanulják jó technikával alkalmazni a CPR alapjait, és a helyszín elhagyása után merjék alkalmazni azt.  

A komplex feladat több részből állt: egyrészről meg kellett tervezni azt, hogy  a játék helyszíne hogyan tud az oktatást végző önkéntesek számára a legjobban funkcionálni, másrészről, hogy olyan élményt adjon a látogatóknak, amely annyira emlékezetes, tanulságos és élvezetes, hogy szívesen részt vesznek az aktivitásokon. Ráadásul ezt olyan rendezvények keretében kellett elképzelniük, ahol az emberek általában csoportosan érkeznek, és rövid, de izgalmas élményekre vágynak. 

A 14 hallgató gyors prototípusok építésével és az ötletek azonnali tesztelésével tudta négy nap alatt a legmegfelelőbb helyszínt és folyamatot kialakítani. Ezekhez egészen egyszerű anyagokat és eszközöket használtak: megtanulták azt, hogy a terek modellezhetőek kartondobozból, használhatóak a környezetünkben lévő tárgyak és a digitális felületek kipróbálására is van egyszerű megoldás.  Az ötletek korai prototipizálása, tesztelése és iterációja az egyik alapelve a service design módszertanának. Ennek fontosságát most élesben, a Laerdal Medical profi szakembereinek vezetésével tudták kipróbálni. 

 A Laerdel Medical világelső az egészségügyi oktatás és az újraélesztési képzés területén. Célja, hogy immerzív technológiák és adatközpontú meglátások alkalmazásával segítse az egészségügyi ellátás minőségét, illetve képezze tovább az egészségügyi dolgozókat az újraélesztés területén.

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.