Ünnepi pillanatok a Tavaszi címátadón

Dátum: 2025.05.30
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem számos hallgatója, munkatársa érkezett fontos szakmai mérföldkőhöz: őket és a jelenlévőket a 2025-ös Tavaszi címátadó ünnepségen Kovács Csaba megbízott rektor és Szalontai Ábel, a Doktori Iskola vezetője köszöntötte. Az elmúlt félév során doktori fokozatot szerzett Dobos Bence László, Fátyol Viola, Fiáth Henrietta, Glaser Katalin, Hartmann Gergely, Kőszeghy Flóra, Novák Piroska, Pais Panni és Póczos Valéria. Címzetes mesteroktatói címet vehet át Nagy Erzsébet, egyetemünk textil szakának elkötelezett és elismert szakoktatója.

Különleges volt ez a nap, amelyen a közösség együtt ünnepelhette tagjainak sikereit. Kovács Csaba megbízott rektor kiemelte, hogy az ünnepek jelentőségéről nem szabad megfeledkezni, hiszen ennek méltó megélése hozzájárul egy szervezet, egy közösség, illetve az ember lelki egyensúlyához. A fokozatszerzés pedig az egyéni sikereken túl azért is fontos eredmény, mert az a tudományos élet és az egyetemi kultúra szempontjából tulajdonképpen a minőségi működés fenntartásának és megőrzésének a záloga. 

 

„A tudományos fokozat megszerzése egy alkotó, kutató ember életútjának stációja, egyben a minőségi életnek és tudományos munkának a lépcsőfoka. Az egyetemi képzésben a fokozatok továbbra is egyfajta minőségbiztosítók, és ilyen módon az európai egyetemi hagyománynak, a strukturált szabad gondolkodásnak is a letéteményesei. Akik vállalják a doktori cím megszerzését és az azt megelőző, hosszú években mérhető periódust, akik vállalják ezt az utat, ezeket a terheket, azok azt is vállalják, hogy ennek a lépcsőfokai szerint szerzik meg a tudást, a tapasztalatokat. Azzal, hogy ezt az életutat választják, szerepet vállalnak az egyetem életében, ez az elköteleződés nagyban segíti az európai egyetemi modell fennmaradását, a minőségi gondolkozás megőrzését” – fejtette ki beszédében, és egyben megköszönte a fokozatszerzők erőfeszítéseit is.  

 

Szalontai Ábel, a Doktori Iskola vezetője ünnepi köszöntőjében arról beszélt, hogy az elismerés nem cél, hanem a belső formálódás természetes visszhangja. „A tudományos fokozat nem díj, hanem küszöb, nem győzelem, hanem valami fontos újnak a kezdete. Egy újabb próbája annak, hogy az ember miként tud jelen lenni, méltósággal, igényességgel és nyitottsággal. És mindezt nem önmagáért, hanem hogy másokat emelhessen általa” – foglalta össze. 

 

Nagy Erzsébetet, aki az ünnepség alkalmával vehette át mesteroktatói oklevelét, Kele Ildikó szakvezető, mesteroktató méltatta. Laudációjában kiemelte, hogy a szakoktató több mint húsz éve meghatározó alakja a Divat- és textiltervezés szaknak és a TechPark kötőműhelyének. 

 

„Zsóka – ahogyan a legtöbben ismerik – kivételes szakértelemmel rendelkezik a kötött kelmék formálásában, szabásában és varrásában, a technológiát nemcsak elméletként, hanem élő, működő tudásként adja át, legyen szó gépi, kézi vagy manuális módszerekről. Szakmai pályafutása és emberi jelenléte ritka és pótolhatatlan az egész intézmény életében. Tanári munkájának középpontjában mindig a hallgatók fejlődése áll, nemcsak oktat, hanem kísér, figyel, támogat” – mondta. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.