Világszerte elismert kulturális diplomata csatlakozik a MOME Alapítvány kuratóriumához

Date:
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány vezető testületébe választotta Bogyay Katalint, az UNESCO közgyűlésének volt elnökét, a Művészeti és Tudományos Világakadémia tagját.

A döntés előzménye, hogy Fülöp József, az egyetem korábbi rektora – alkotói szabadságának megkezdésével – lemondott az alapítvány vezető testületében betöltött tagságáról. Az alapítvány a megüresedett kurátori helyre — egyhangú döntéssel — Bogyay Katalint, a kivételes szakmai karriert és egyedülálló nemzetközi kapcsolatrendszert magáénak tudó kulturális diplomatát választotta meg. 

 

Bogyay Katalin az UNESCO parlamenti közgyűlésének és az ENSZ szociális, humanitárius és kulturális bizottságának korábbi elnöke, aki Párizsban Magyarország UNESCO-nagyköveteként, majd New York-ban állandó ENSZ-képviselőjeként szolgált. A londoni Magyar Kulturális Intézet alapító-igazgatójaként ő kezdeményezte és vezényelte le a “Magic Magyars” évadot, a magyar kultúrát bemutató mindeddig legsikeresebb külföldi rendezvénysorozatot. 

 

“Megtiszteltetés részt vennem abban a párbeszédben, amely Moholy-Nagy László szellemében a fiatalok fejlődését, a tehetség felszabadítását célozza. Számomra nincs nemesebb feladat, mint kultúránk őrzése és tovább gondolása, valamint hazánk művészeti gondolkodásának összekötése a világgal” - hangsúlyozta a kinevezés kapcsán Bogyay Katalin. 

 

“Bogyay Katalin személyével alapítványunk, ezzel a MOME közössége rendkívüli erőforrással gazdagodik. A fenntartói testületben már jelen lévő akadémiai és üzleti kompetenciák diplomáciai tudással, szerteágazó nemzetközi kapcsolatokkal egészülnek ki. Nem utolsó sorban, Katalin érkezésével csapatunk színesebbé és reprezentatívabbá válik” - fogalmazott Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke. 

 

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány új kurátora a Művészeti és Tudományos Világakadémia, valamint a brit királyi művészeti társaság tagja, a Magyar Diplomáciai Akadémia tanára, a berlini Kulturális Diplomáciai Intézet és a New York-i Columbia Egyetem rendszeres, meghívott előadója, a Women4Diplomacy mozgalom alapítója és a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének birtokosa. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121