Világszerte elismert kulturális diplomata csatlakozik a MOME Alapítvány kuratóriumához

Date:
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány vezető testületébe választotta Bogyay Katalint, az UNESCO közgyűlésének volt elnökét, a Művészeti és Tudományos Világakadémia tagját.

A döntés előzménye, hogy Fülöp József, az egyetem korábbi rektora – alkotói szabadságának megkezdésével – lemondott az alapítvány vezető testületében betöltött tagságáról. Az alapítvány a megüresedett kurátori helyre — egyhangú döntéssel — Bogyay Katalint, a kivételes szakmai karriert és egyedülálló nemzetközi kapcsolatrendszert magáénak tudó kulturális diplomatát választotta meg. 

 

Bogyay Katalin az UNESCO parlamenti közgyűlésének és az ENSZ szociális, humanitárius és kulturális bizottságának korábbi elnöke, aki Párizsban Magyarország UNESCO-nagyköveteként, majd New York-ban állandó ENSZ-képviselőjeként szolgált. A londoni Magyar Kulturális Intézet alapító-igazgatójaként ő kezdeményezte és vezényelte le a “Magic Magyars” évadot, a magyar kultúrát bemutató mindeddig legsikeresebb külföldi rendezvénysorozatot. 

 

“Megtiszteltetés részt vennem abban a párbeszédben, amely Moholy-Nagy László szellemében a fiatalok fejlődését, a tehetség felszabadítását célozza. Számomra nincs nemesebb feladat, mint kultúránk őrzése és tovább gondolása, valamint hazánk művészeti gondolkodásának összekötése a világgal” - hangsúlyozta a kinevezés kapcsán Bogyay Katalin. 

 

“Bogyay Katalin személyével alapítványunk, ezzel a MOME közössége rendkívüli erőforrással gazdagodik. A fenntartói testületben már jelen lévő akadémiai és üzleti kompetenciák diplomáciai tudással, szerteágazó nemzetközi kapcsolatokkal egészülnek ki. Nem utolsó sorban, Katalin érkezésével csapatunk színesebbé és reprezentatívabbá válik” - fogalmazott Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke. 

 

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány új kurátora a Művészeti és Tudományos Világakadémia, valamint a brit királyi művészeti társaság tagja, a Magyar Diplomáciai Akadémia tanára, a berlini Kulturális Diplomáciai Intézet és a New York-i Columbia Egyetem rendszeres, meghívott előadója, a Women4Diplomacy mozgalom alapítója és a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének birtokosa. 

More news

Ismét átadták a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat a MOME kiemelkedő teljesítményt nyújtó, tehetséges hallgatóinak. A 2023/2024-es tavaszi félév nyertes pályaművei között számos, korunk aktuális társadalmi kérdéseit vizsgáló, kísérletező projekt van, a videójátéktól a különböző kutatásokon, revitalizációs építészeti projekteken át a gyermekeknek készülő fejlesztőeszközökig.

A MOME Elméleti Intézetének hallgatói 2020 óta összesen öt alkalommal pályázhattak az egy évre szóló támogatásra, amely kifejezetten elméleti szakemberek és kurátorok pályakezdését támogatta. Az 2024/2025-ös tanévben a most utolsó alkalommal átadott Deák Erika-ösztöndíjat a Rendes Kapuőrök szerkesztősége, tíz Designelmélet mesterképzésben részt vevő hallgató nyerte el egy kiállításkritikával foglalkozó Instagram-platform koncepciójával.

A fiataloknak teremtett lehetőségek mindannyiunk jövőjére pozitív hatással lesznek Új fejezet kezdődik a MOME életében. A hazai designkultúrát meghatározó intézmény saját területe mellett mindig is a magyar felsőoktatás innovátora volt, most pedig mindezt a Jövő Egyeteme programmal még magasabb szintre emeli. A MOME új rektora, Koós Pál formatervező augusztus 1-jén kezdte meg rektori ciklusát, munkáját újszerű módon kiválósági rektorhelyettesként a kommunikáció- és médiakutató Dr. Aczél Petra, stratégiai és fejlesztési rektorhelyettesként a fotográfus, szervezetpszichológus Érmezei Lili segíti. Milyen új vezetői kompetenciákat, formákat kíván meg az átalakulóban lévő egyetem? Mi a közös egy kimagaslóan működő szervezetben és egy tökéletesen megtervezett, háromlábú székben?
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121