Vizuális aktivizmussal egy jobb világért

Date:
Miközben új háborúk törnek ki, fajok pusztulnak el, a bolygó felmelegszik, gleccserek olvadnak, erdők tűnnek el, az emberiséget pedig lassan a tömeges kihalás fenyegeti. Személyesen figyelhetjük meg, ahogy az évmilliók alatt kialakult természetes környezet az elmúlt kétszáz év hatására teljesen átalakul. Hogyan reagálhat a fotográfia és a vizuális művészetek a több fronton jelentkező válságra? Erről tartott előadást 2024 tavaszi félévében, április 2- 5 között Krzysztof Candrowicz interdiszciplináris kurátor, szociológus, kutató és aktivista, a Photography MA szak vendége.

Az alkotó először április 2-án az oktatókkal osztotta meg nemzetközi kapcsolatrendszere segítségével szerzett oktatási tapasztalatait. Ezt követően másnap személyes konzultációkat tartott a hallgatóknak, ahol megtekintette portfoliójukat, majd számos, a karrierjük szempontjából értékes visszajelzést adott.

Candrowicz április 4-én, 15 órától Vizuális aktivizmus címmel tartott előadást. A prezentáció arról a művészeti szerepvállalásról szólt, amely a képek erejét felhasználva inspirálja a társadalmi és politikai változásokat. Mivel ez a dinamikus médium túllép a hagyományos határokon, így könnyebben bevonja a legkülönfélébb közönséget. A vizuális aktivizmus - legyen szó hatásos fényképezésről, elgondolkodtató street artról, filmekről vagy videóművészetről - figyelemre méltó módon képes felerősíteni a marginalizált hangokat, rávilágítani az igazságtalanságokra és megkérdőjelezni az uralkodó normákat. A lengyel kurátor gondolatébresztő előadása után a felmerült kérdésekre is válaszolt. 

 

Az előadás megvalósulását a Wacław Felczak Alapítvány támogatta. 

More news

Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudósai, Radványi Ádám és Varga Viktor készítettek. A Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatói 16 éves méréssorozat alapján rekonstruálták a vörös óriáscsillag felszínén megjelenő, az átlagosnál hűvösebb területek, úgynevezett csillagfoltok időbeli változását, melyet a két szakember adatvizualizációs animációval tett közérthetővé.

Milyen terápiás hatása lehet egy szép virtuális természeti sétának vagy a kertészkedésnek az immerzív térben? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a MOME FutureCare Labban a Bakk Ágnes Karolina PhD vezetésével zajló Zenctuary VR+ projekt, amely kiemelkedő, közel 1 millió eurós támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal HU-rizont pályázatán. Az egészségügyi intézmények számára fejlesztett virtuális természeti környezet, amely a tervek szerint rehabilitációs és diagnosztikai célokat is szolgál, javítani tudja majd a betegek ellátását, az idősek életminőségét, elősegíti a regenerálódást, és csökkenti az egészségügyi dolgozók terhelését.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121