MOME M8 Tutor Program
Tutor feladatai
Beilleszkedés
- a szemeszter elején történő kapcsolatfelvétel a hozzá társított nemzetközi hallgatóval
- a nemzetközi hallgató igénye szerinti rendszeres kapcsolattartás (bármilyen felületen vagy térben)
- a Campus és az egyetem szervezetével kapcsolatos kérdésekre való válaszadás, kapacitás szerinti segítségnyújtás, pl.: egyes terek megtalálása, szolgáltatások megismerése, releváns szervezeti egységek beazonosítása
Segítségnyújtás
- oktatásügyi kérdésekre való válaszadás, kapacitás szerinti segítségnyújtás, pl.: kurzusfelvétel, a Neptun rendszer navigálása, közös tárgyakkal kapcsolatos kérdések
- hallgatói érdekvédelmi ügyekben való közvetítés a HÖK vagy egyéb releváns szervezeti egység felé
Közösségépítés
- amennyiben a nemzetközi hallgató egy szakra jár vagy évfolyamon tanul a tutorával, úgy a szakos közösséggel kapcsolatos kérdésekre történő válaszadás, kapacitás szerinti segítségnyújtás
- életviteli kérdésekre való válaszadás, kapacitás szerinti segítségnyújtás, pl.: lakhatás, városi közlekedés, egészségügyi szolgáltatások
- szabadidős tevékenységekkel kapcsolatos kérdésekre való válaszadás, pl.: látványosságok, szórakozóhelyek, közösségi terek és események ajánlása
- értesítés egyetemi programokról, kapacitás és igény szerinti közös részvétel
Részvétel feltételei
- az aktív hallgatói jogviszony,
- a kapcsolattartáshoz szükséges személyes adatok megadása,
- a szakvezetőnek jóváhagyása,
- a programindító tájékoztatón való részvétel: szeptember 10. 16:40-17:20 vagy szeptember 12. 13:00-13:40 (annak kihagyása esetén, külön időpont egyeztetése szükséges a program koordinátorával)
GYIK
Az adott szemeszter időszakára, nagyjából az utolsó oktatási hét végéig. 2024 őszén ez december 10-ét jelent.
Tutorként a feladatod, hogy a hozzád társított, nemzetközi hallgató (Erasmus mobilitásban résztvevő, a MOME egyik angol nyelvű MA képzésén tanuló vagy Stipendium Hungaricum ösztöndíjas külföldi hallgató) integrációját segítsd az egyetem közösségébe.
Elsősorban hétköznapi praktikus kérdésekben, szakos információban, egyetemi programok kapcsán kérjük a navigációt. Ezenfelül a saját belátásodra és kapacitásodra van bízva, hogy szabadidődben vagy a Campuson kívül is szocializálódsz-e a nemzetközi társaddal, de annak külön örülünk, ha legalább látnivaló vagy program ajánlásokat küldesz neki.
Eddigi tapasztalatok alapján az alábbi témákban szoktak leginkább segítséget igényelni a nemzetközi hallgatók:
- Neptun rendszer használata, kurzusfelvétel, kurzustematika értelmezése;
- Campus navigáció, belépőkártya használata, nyomtatás, nyitvatartási időn kívüli; benntartózkodás, otthontér használata, eszközbérlés a TechParkból;
- magyar egészségügyi rendszerben való eligazodás, háziorvos keresése, gyógyszertárak elérhetősége;
- élelmiszerek és használati tárgyak beszerzésének helyszínei;
- művészellátó keresése, anyagok/eszközök beszerzésének helyszínei;
- kávézók, bisztrók, kocsmák és egyéb szabadidős helyek keresése.
Konkrét elvárás nincsen, csak arra kérünk, hogy próbálj meg figyelni a nemzetközi hallgatótársad jóllétére és igényeire! Amennyiben pedig egyedül nem tudsz megfelelő támogatást nyújtani, jelezd a program koordinátorának vagy keresd fel a tutorokkal megosztott kontaktlistában megadott illetékes munkatársat!
A program jelenleg ösztöndíj alapon működik (RRF forrásból támogatva és a Stipendium Hungaricum jóvoltából), aminek keretében 80 000 Ft összegű díjazásban részesülhetsz a szemeszter végén, ha sikeresen teljesíted a programban előírt checkpointokat.
Elsősorban a program koordinátorát keresheted bármilyen kérdésben.
Erasmus mobilitással kapcsolatos praktikus vagy adminisztratív kérdésekben az Egyetem Erasmus+ koordinátora az illetékes.
Az angol nyelvű MA szakok tanulmányi és adminisztrációs ügyeiben az egyetem nemzetközi hallgatói koordinátora illetékes.
Amennyiben pedig olyan jellegű a kérdés, amivel inkább egy hallgatótárssal konzultálnál, úgy a HÖK-öt érdemes felkeresni.
A program elején megosztott ‘Tutor Napló’ elnevezésű táblázatot kérjük, hogy legalább havi rendszerességgel töltsd ki szemeszter folyamán, az alábbi kérdésekre reflektálva benne:
- Milyen gyakran voltatok kapcsolatban és milyen platformokon kommunikáltatok?
- Milyen kérdésekben igényelte a társad a segítségedet/tudásodat?
- Milyen kurzusokon agy programokon vettek részt közösen, ha bármilyenen?
- a jelentkezést követő tájékoztatón való részvétel (online is lehetséges);
- általános elérhetőség a M8 számára a szemeszter során, a fent felsorolt kérdéskörökben;
- a szemeszterközi check-in konzultáción való részvétel;
- a Tutor Napló kitöltése és leadása a szemeszter végén;
- a szemesztervégi programértékelő kérdőív kitöltése.
Megpróbálunk mindenkit a saját szakjának és képzési szintjének megfelelő nemzetközi hallgatóhoz társítani (figyelembe véve a specializációkat is, ha releváns).
Előfordulhat azonban olyan nemzetközi hallgató, akinek a szakáról nem jelentkezett tutor. Ilyenkor másik szakról, esetleg képzési szintről társítunk hallgatókat, de ezt minden esetben egyeztetjük az érintett tutor-jelölttel.
- A jelentkezők névsorát szakos listákra bontva egyeztetjük a szakvezetőikkel, akik elbírálják és jóváhagyják azokat.
- A tájékoztatóra már azok a tutor-jelöltek lesznek meghívva, akiknek a szakvezetőjük jóváhagyta a részvételüket és találtunk nekik potenciális nemzetközi hallgatótársat.
- A tájékoztatót követően elküldjük a tutoroknak a hozzájuk társított nemzetközi hallgatók elérhetőségét és megkötjük velük az ösztöndíj szerződést, ami a díjazás elszámolásához szükséges dokumentum.
Kérdésed van?
studentservices@mome.hu