MOME M8 Nemzetközi Tutor Program
MASTER épület
A MOME M8 Nemzetközi Tutor Program célja a nemzetközi hallgatók egyetemi közösségbe való integrációjának támogatása. A program során az egyetemre érkező Erasmus mobilitásban résztvevőket, és a MOME angol nyelvű MA képzésein tanuló nemzetközi hallgatókat egy-egy tutor hallgatótárs segíti.
A tutorok feladata, hogy a hozzájuk társított nemzetközi hallgatót bevonja és támogassa elsősorban az egyetemhez köthető praktikus kérdésekben, szakos információkhoz jutásban vagy akár a különböző egyetemi programok kapcsán.
A MOME M8 Nemzetközi Tutor Program minden szemeszter kezdete előtt meghirdetésre kerül a hazai és a nemzetközi hallgatók számára.
A M8 Nemzetközi Tutor Program szervezője a Hallgatói Hub.

Kapcsolódás
- A MOME M8 Nemzetközi Tutor Program célja a nemzetközi hallgatók egyetemi közösséghez való kapcsolódásának támogatása.
- A hazai hallgatók tutorként segítik nemzetközi társaikat a budapesti hallgatói életben történő eligazodásban.

Segítségnyújtás
- A M8 tutorok segítik a tájékozódást campuson és az egyetem szervezetében.
- Támogatást adnak az oktatási adminisztráció folyamataiban (például kurzusfelvétellel, vagy közös tárgyakkal kapcsolatban).
- Segítenek a városi navigációban, a Budapest adta lehetőségek megtalálásában.

Közösségépítés
- A tutorok segítik a nemzetközi hallgatók kapcsolódását a szakos közösséghez.
- A program a személyes kapcsolatokon keresztül facilitálja a nemzetközi szakmai és baráti kapcsolatok kialakítását.
Tutoroknak
Ha közelebbről megismernéd a nemzetközi hallgatókat és szívesen segítenéd a beilleszkedésüket az egyetem közösségébe, jelentkezz MOME M8 tutornak!
A jelentkezési időszak az adott félév kezdete előtti hetekben zajlik.
- az aktív hallgatói jogviszony,
- a kapcsolattartáshoz szükséges személyes adatok megadása,
- a hallgató szakvezetőjének jóváhagyása (amiről a program koordinátorai gondoskodnak a jelentkezés elbírálási folyamatában)
- a hallgató más, hasonló célú egyetemi közéleti tevékenységért kapott ösztöndíjban nem részesül (például Hallgatói Önkormányzat és Kollégiumi Bizottság tagok)
Az adott szemeszter időszakára, az utolsó oktatási hét végéig.
Tutorként a feladatod, hogy a hozzád társított, nemzetközi hallgató (Erasmus mobilitásban résztvevő, a MOME egyik angol nyelvű MA képzésén tanuló vagy Stipendium Hungaricum ösztöndíjas külföldi hallgató) integrációját segítsd az egyetem közösségébe.
Elsősorban hétköznapi praktikus kérdésekben, szakos információban, egyetemi programok kapcsán kérjük a navigációt. Ezenfelül a saját belátásodra és kapacitásodra van bízva, hogy szabadidődben vagy a Campuson kívül is szocializálódsz-e a nemzetközi társaddal, de annak külön örülünk, ha legalább látnivaló vagy program ajánlásokat küldesz neki.
Eddigi tapasztalatok alapján az alábbi témákban szoktak leginkább segítséget igényelni a nemzetközi hallgatók:
- Neptun rendszer használata, kurzusfelvétel, kurzustematika értelmezése;
- Campus navigáció, belépőkártya használata, nyomtatás, nyitvatartási időn kívüli; benntartózkodás, otthontér használata, eszközbérlés a TechParkból;
- magyar egészségügyi rendszerben való eligazodás, háziorvos keresése, gyógyszertárak elérhetősége;
- élelmiszerek és használati tárgyak beszerzésének helyszínei;
- művészellátó keresése, anyagok/eszközök beszerzésének helyszínei;
- kávézók, bisztrók, kocsmák és egyéb szabadidős helyek keresése.
Konkrét elvárás nincsen, csak arra kérünk, hogy próbálj meg figyelni a nemzetközi hallgatótársad jóllétére és igényeire! Amennyiben pedig egyedül nem tudsz megfelelő támogatást nyújtani, jelezd a program koordinátorának vagy keresd fel a tutorokkal megosztott kontaktlistában megadott illetékes munkatársat!
A program jelenleg ösztöndíj alapon működik (RRF forrásból támogatva és a Stipendium Hungaricum jóvoltából), aminek keretében 80 000 Ft összegű díjazásban részesülhetsz a szemeszter végén, ha sikeresen teljesíted a programban előírt checkpointokat.
Elsősorban a program koordinátorát keresheted bármilyen kérdésben.
Erasmus mobilitással kapcsolatos praktikus vagy adminisztratív kérdésekben az Egyetem Erasmus+ koordinátora az illetékes.
Az angol nyelvű MA szakok tanulmányi és adminisztrációs ügyeiben az egyetem nemzetközi hallgatói koordinátora illetékes.
Amennyiben pedig olyan jellegű a kérdés, amivel inkább egy hallgatótárssal konzultálnál, úgy a HÖK-öt érdemes felkeresni.
A program elején megosztott ‘Tutor Napló’ elnevezésű táblázatot kérjük, hogy legalább havi rendszerességgel töltsd ki szemeszter folyamán, az alábbi kérdésekre reflektálva benne:
- Milyen gyakran voltatok kapcsolatban és milyen platformokon kommunikáltatok?
- Milyen kérdésekben igényelte a társad a segítségedet/tudásodat?
- Milyen kurzusokon agy programokon vettek részt közösen, ha bármilyenen?
- a jelentkezést követő tájékoztatón való részvétel (online is lehetséges);
- általános elérhetőség a M8 számára a szemeszter során, a fent felsorolt kérdéskörökben;
- a szemeszterközi check-in konzultáción való részvétel;
- a Tutor Napló kitöltése és leadása a szemeszter végén;
- a szemesztervégi programértékelő kérdőív kitöltése.
Megpróbálunk mindenkit a saját szakjának és képzési szintjének megfelelő nemzetközi hallgatóhoz társítani, a szakvezetők segítségével és jóváhagyásával.
Előfordulhat azonban olyan nemzetközi hallgató, akinek a szakjáról nem jelentkezett tutor. Ilyenkor másik szakról, esetleg képzési szintről társítunk hallgatókat, de ezt minden esetben egyeztetjük az érintett tutor-jelölttel.
- A jelentkezők névsorát szakos listákra bontva egyeztetjük a szakvezetőikkel, akik elbírálják és jóváhagyják azokat.
- A tájékoztatóra már azok a tutor-jelöltek lesznek meghívva, akiknek a szakvezetőjük jóváhagyta a részvételüket és találtunk nekik potenciális nemzetközi hallgatótársat.
- A tájékoztatót követően elküldjük a tutoroknak a hozzájuk társított nemzetközi hallgatók elérhetőségét és megkötjük velük az ösztöndíj szerződést, ami a díjazás elszámolásához szükséges dokumentum.