Moholy-Nagy Művészeti Egyetem

Design for mental health 1.0

Kutatási fázisok
Partnerek
Projekt áttekintés
Év
2024 - folyamatban
Munkatársak
A projekt a környezeti veszteség és a tervezési szemléletek közötti kapcsolatot vizsgálja az ellátási környezet kialakítása szempontjából. Arra irányul, hogy egy interdiszciplináris csapat segítségével új kutatási területet és módszertant dolgozzon ki a támogató fizikai környezettel, a részvételi tervezés módszereivel és a hajléktalanság mentális kihívásaival kapcsolatos meglévő ismeretek ötvözésével. A budapesti Alföldi Átmeneti Szállás klienseivel végzett kis léptékű kísérleti beavatkozáson keresztül azt vizsgálja, hogy a részvételi tervezés hogyan integrálható a szálló szabályrendszerébe annak érdekében, hogy a kreatív foglalkozások beépüljenek a szálló hosszú távú szolgáltatási körébe a kliensek ágenciájának támogatására. Célja a tudásmegosztás elősegítése és az interdiszciplináris ismeretek elmélyítése a mentális egészség, a környezettanulmányok és a tervezési gyakorlatok összekapcsolásával. Egy olyan intézményközi kutatási keretrendszer és kipróbált módszertani dokumentum elkészítését célozza, amely a jövőbeli vizsgálatok alapjául szolgál. Emellett a Jövőtanulmányok Iskoláján belül egy a tervezési szemléletek és a mentálhigiénés gondozás metszéspontjára összpontosító új kutatási terület létrehozására is törekszik. A csapat továbbá egy hosszabb távú kutatási és módszertani fejlesztési folyamat támogatására irányuló közös nemzetközi ösztöndíjpályázatot is kidolgoz majd.

A folyamatban lévő Design a mentális egészségért kutatás a MOME Society and Action Labjén belül indult a projektvezető doktori kutatásai alapján, azzal a céllal, hogy kapcsolódási pontokat találjon a környezeti veszteség jelentette kihívások és a tervezési szemléletek kínálta lehetőségek között. Egy interdiszciplináris csapat segítségével új kutatási területet és módszertant dolgoz ki a (1) támogató fizikai környezettel, (2) a részvételi tervezési módszerekkel és (3) a hajléktalanság mentális kihívásaival kapcsolatos meglévő ismeretek ötvözésével. Kliensekkel végzett kis léptékű részvételi tervezési kísérleti beavatkozáson keresztül azt vizsgálja, hogy a részvételi tervezés hogyan integrálható a szálló szabályrendszerébe annak érdekében, hogy a kreatív foglalkozások beépüljenek a szálló hosszú távon biztosított szolgáltatási körébe a kliensek ágenciájának támogatására. 

A kutatás szakértői és felhasználói interjúkból, részvételi megfigyelésekből, fotószafarikból és más vizuális eszközökből álló vegyes módszertant alkalmaz annak érdekében, hogy részletesebb képet adjon a klienseknek az egyes részvételi tervezési szakaszok (hangsúlyozás, gondolkodás, ötletelés és közös alkotás) során szerzett tapasztalatairól. Noha az eredmények elemzése még folyamatban van, a kliensek és a szálló érintett szociális munkásainak visszajelzései arra utalnak, hogy a részvételi tervezési folyamat előnyös lehet a hajléktalan kliensek jóléte szempontjából, ezért hosszabb és részletesebb intézményközi kutatásfejlesztésre van szükség e interdiszciplináris terület lehetőségeinek feltárásához.

Kutatási fázisok

    Előkészítés

    2024. október – 2024. november

    A szakirodalmi áttekintés összekapcsolásának vizsgálata, szakértők bevonása egyéni és csoportos konzultációk és ötletelés formájában a kutatási módszertan és a részletes részvételi tervezési folyamat kidolgozása érdekében. Etikai kérelem benyújtása a MOME etikai bizottságához.

    Belépési interjúk

    2024. december – 2025. január

    Egyéni interjúk minden érintett klienssel és a szállón közvetlenül velük foglalkozó szociális munkásokkal. Az interjúk a szálló mindennapi életével, valamint az intézetek szokásaival, szolgáltatásaival és szabályaival foglalkoztak.

    Részvételi workshopok

    2025. február – 2025. március

    A részvételi workshopok során a kliensek saját szállóbeli szobájuk tervezési folyamatán dolgoznak: 5-5 kliens a saját szobájuk közösségével párhuzamosan megvitatja a szobájukkal kapcsolatos korlátokat és igényeket, és közösen dönt a felújítási lehetőségekről.

    Megvalósítás és záróinterjúk

    2025. március – 2025. március

    A kliensek egy egész napos megvalósítási foglalkozás során közösen véglegesítik közös elképzeléseiket; ezzel a tervezési folyamat a végéhez ér. A résztvevőkkel és szociális munkásokkal is egyéni záróinterjúk készülnek.

    Adatfeldolgozás

    2025. április – 2025. május

    Az eredményeket az érintett szakértőkkel együttműködve összesítik az eredmények terjesztése érdekében. Az interdiszciplináris kutatási téma folytatásának biztosítása érdekében közösen nemzetközi kutatási projektjavaslatot dolgoznak ki.

    Előkészítés

    Belépési interjúk

    Részvételi workshopok

    Megvalósítás és záróinterjúk

    Adatfeldolgozás

Partnerek