MOME M8 International Tutor Program
MASTER building
The MOME M8 International Tutor Program aims to support the integration of international students into the university community. Throughout the programme, Erasmus mobility students and international students enrolled in the English-language MA programmes at MOME are paired with a fellow student tutor who assists them during their time at the university.
The tutors’ role is to engage and support the international students they are paired with, primarily helping with practical university-related matters, access to program-specific information, and guidance on various university events.
The MOME M8 International Tutor Program is announced at the beginning of each semester for both Hungarian and international students.
The program is run by Student Hub.

Engagement
- The MOME M8 International Tutor Program is designed to help international students engage with the university community.
- Hungarian students, acting as tutors, support their international peers in navigating student life in Budapest.

Assistance
- The M8 tutors help navigate the campus and the university structure.
- They offer support in educational administration processes (such as course registration or shared courses).
- They also help with getting around the city and making the most of what Budapest has to offer.

Community
- Tutors assist international students in connecting with the community of their programme.
- The MOME M8 International Tutor Program helps to build international professional and social networks through personal connections.
Tutoroknak
Ha közelebbrÅ‘l megismernéd a nemzetközi hallgatókat és szÃvesen segÃtenéd a beilleszkedésüket az egyetem közösségébe, jelentkezz MOME M8 tutornak!
A jelentkezési időszak az adott félév kezdete előtti hetekben zajlik.
- az aktÃv hallgatói jogviszony,
- a kapcsolattartáshoz szükséges személyes adatok megadása,
- a hallgató szakvezetÅ‘jének jóváhagyása (amirÅ‘l a program koordinátorai gondoskodnak a jelentkezés elbÃrálási folyamatában)
- a hallgató más, hasonló célú egyetemi közéleti tevékenységért kapott ösztöndÃjban nem részesül (például Hallgatói Önkormányzat és Kollégiumi Bizottság tagok)
Az adott szemeszter időszakára, az utolsó oktatási hét végéig.
Tutorként a feladatod, hogy a hozzád társÃtott, nemzetközi hallgató (Erasmus mobilitásban résztvevÅ‘, a MOME egyik angol nyelvű MA képzésén tanuló vagy Stipendium Hungaricum ösztöndÃjas külföldi hallgató) integrációját segÃtsd az egyetem közösségébe.
ElsÅ‘sorban hétköznapi praktikus kérdésekben, szakos információban, egyetemi programok kapcsán kérjük a navigációt. Ezenfelül a saját belátásodra és kapacitásodra van bÃzva, hogy szabadidÅ‘dben vagy a Campuson kÃvül is szocializálódsz-e a nemzetközi társaddal, de annak külön örülünk, ha legalább látnivaló vagy program ajánlásokat küldesz neki.
Eddigi tapasztalatok alapján az alábbi témákban szoktak leginkább segÃtséget igényelni a nemzetközi hallgatók:
- Neptun rendszer használata, kurzusfelvétel, kurzustematika értelmezése;
- Campus navigáció, belépÅ‘kártya használata, nyomtatás, nyitvatartási idÅ‘n kÃvüli; benntartózkodás, otthontér használata, eszközbérlés a TechParkból;
- magyar egészségügyi rendszerben való eligazodás, háziorvos keresése, gyógyszertárak elérhetősége;
- élelmiszerek és használati tárgyak beszerzésének helyszÃnei;
- művészellátó keresése, anyagok/eszközök beszerzésének helyszÃnei;
- kávézók, bisztrók, kocsmák és egyéb szabadidős helyek keresése.
Konkrét elvárás nincsen, csak arra kérünk, hogy próbálj meg figyelni a nemzetközi hallgatótársad jóllétére és igényeire! Amennyiben pedig egyedül nem tudsz megfelelő támogatást nyújtani, jelezd a program koordinátorának vagy keresd fel a tutorokkal megosztott kontaktlistában megadott illetékes munkatársat!
A program jelenleg ösztöndÃj alapon működik (RRF forrásból támogatva és a Stipendium Hungaricum jóvoltából), aminek keretében 80 000 Ft összegű dÃjazásban részesülhetsz a szemeszter végén, ha sikeresen teljesÃted a programban elÅ‘Ãrt checkpointokat.
Elsősorban a program koordinátorát keresheted bármilyen kérdésben.
Erasmus mobilitással kapcsolatos praktikus vagy adminisztratÃv kérdésekben az Egyetem Erasmus+ koordinátora az illetékes.
Az angol nyelvű MA szakok tanulmányi és adminisztrációs ügyeiben az egyetem nemzetközi hallgatói koordinátora illetékes.
Amennyiben pedig olyan jellegű a kérdés, amivel inkább egy hallgatótárssal konzultálnál, úgy a HÖK-öt érdemes felkeresni.
A program elején megosztott ‘Tutor Napló’ elnevezésű táblázatot kérjük, hogy legalább havi rendszerességgel töltsd ki szemeszter folyamán, az alábbi kérdésekre reflektálva benne:
- Milyen gyakran voltatok kapcsolatban és milyen platformokon kommunikáltatok?
- Milyen kérdésekben igényelte a társad a segÃtségedet/tudásodat?
- Milyen kurzusokon agy programokon vettek részt közösen, ha bármilyenen?
- a jelentkezést követő tájékoztatón való részvétel (online is lehetséges);
- általános elérhetőség a M8 számára a szemeszter során, a fent felsorolt kérdéskörökben;
- a szemeszterközi check-in konzultáción való részvétel;
- a Tutor Napló kitöltése és leadása a szemeszter végén;
- a szemesztervégi programértékelÅ‘ kérdÅ‘Ãv kitöltése.
Megpróbálunk mindenkit a saját szakjának és képzési szintjének megfelelÅ‘ nemzetközi hallgatóhoz társÃtani, a szakvezetÅ‘k segÃtségével és jóváhagyásával.
ElÅ‘fordulhat azonban olyan nemzetközi hallgató, akinek a szakjáról nem jelentkezett tutor. Ilyenkor másik szakról, esetleg képzési szintrÅ‘l társÃtunk hallgatókat, de ezt minden esetben egyeztetjük az érintett tutor-jelölttel.
- A jelentkezÅ‘k névsorát szakos listákra bontva egyeztetjük a szakvezetÅ‘ikkel, akik elbÃrálják és jóváhagyják azokat.
- A tájékoztatóra már azok a tutor-jelöltek lesznek meghÃvva, akiknek a szakvezetÅ‘jük jóváhagyta a részvételüket és találtunk nekik potenciális nemzetközi hallgatótársat.
- A tájékoztatót követÅ‘en elküldjük a tutoroknak a hozzájuk társÃtott nemzetközi hallgatók elérhetÅ‘ségét és megkötjük velük az ösztöndÃj szerzÅ‘dést, ami a dÃjazás elszámolásához szükséges dokumentum.