Conscious Textile Group: A MOME és a Nanushka közös anyaginnovációs kezdeményezése egy fenntarthatóbb jövőért

Date: 2022.09.16
Együttműködési megállapodást írt alá a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Nanushka, hogy elindítsák a Conscious Textile Group, azaz a Tudatos Textil Csoport munkáját. A MOME és a Nanushka összefogása a divatipar körforgásos gazdaságra való átállását segíti, célja a gyártás utáni textíliák körforgásos felhasználásának és innovatív módjainak kutatása, új, fenntartható anyagok fejlesztése. 

Együttműködési megállapodást írt alá a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Nanushka, hogy elindítsák a Conscious Textile Group, azaz a Tudatos Textil Csoport munkáját. A MOME és a Nanushka összefogása a divatipar körforgásos gazdaságra való átállását segíti, célja a gyártás utáni textíliák körforgásos felhasználásának és innovatív módjainak kutatása, új, fenntartható anyagok fejlesztése.  

A nemzetközi kutatókból, egyetemi oktatókból, hallgatókból és ipari szakértőkből toborzott csoport tagjai mind a textilgyártás és- felhasználás fenntartható törekvéseinek előmozdításáért fognak dolgozni. A textilipari körforgással kapcsolatos kérdések innovatív megoldását a középpontba állító kutatási projektek két különböző formátumban valósulnak majd meg: 

  • 12 hónapos nemzetközi kutatási ösztöndíjprogram tudatos textilipari kutatók és innovátorok számára, ami lehetőséget teremt az újrahasznosítási folyamatok megismerésére és az ipari hulladékból készíthető innovatív anyagok kifejlesztésére. 
  • A 9-12 hónapos közösségi kutatási felhívás pedig a MOME munkatársai, hallgatói és öregdiákjai számára kínál lehetőséget, hogy vegyenek részt a textilek innovatív újrahasznosítási technikáinak anyagfejlesztési kutatásában, valamint új textilek és alkalmazási technikák létrehozásában a folyamatosan keletkező textilhulladék felhasználásával. 

Mind a MOME, mind pedig a Nanushka egy fenntarthatóbb jövő felépítésén dolgozik. A MOME Közép-Európa egyik legnagyobb kreatív innovációs központját kínálja, célkitűzései között szerepel, hogy működése 2030-ra a karbonsemlegessé válik, a Nanushka pedig körforgásos üzleti modell megalkotását és bevezetését tervezi.

“Egy világszínvonalú magyar márka, és egy nemzetközi ambíciókat dédelgető magyar egyetem közös kutatás-fejlesztésbe fog, és együttes erővel állít elő új szellemi tulajdont és piaci értéket. Ez az a modell, ami sikeressé teszi a világ legjobb innovációs ökoszisztémáit. Itt az ideje, hogy Magyarországon is meghonosítsuk a gyakorlatot.” - nyilatkozta az együttműködésről Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke.

A MOME Innovációs Központja jelenleg is kutatja azokat az emberközpontú, design-vezérelt megoldásokat, melyek többet között a klímaváltozás okozta problémákra is választ adhatnak. Az együttműködő felek munkája nagyban kiegészíti egymást.  

“A MOME anyagtervezési és kutatási szakértelmének és a Nanushka divatiparban szerzett "bennfentes” ismereteinek ötvözésével az együttműködés lehetővé teszi számunkra, hogy kreatív, és praktikus fenntartható textilmegoldásokat hozzunk létre.” - nyilatkozta Lāsma Ivaska, a MOME Innovációs Központjának igazgatója.

“A jövő a körkörös gazdálkodásé, és a Nanushka felismerte felelősségét abban, hogy aktívan építse azokat a fenntartható divatipari rendszereket, ahol a termékekkel és az alapanyagokkal felelősségteljesen bánunk” - nyilatkozta Sándor Szandra, a Nanushka alapítója és kreatívigazgatója.

Az együttműködést Böszörményi-Nagy Gergely és Baldaszti Péter, a Nanushka igazgatósági tagja, a Vanguards Fashion Group vezérigazgatója, jelentették be 2022. szeptember 15-én a MOME zugligeti campusán idén először megrendezett Future Materials Konferencián. Az anyagkutatás- és fejlesztési témát feldolgozó kétnapos szakmai esemény programja számos nemzetközi szakértő felsorakoztatásával, előadásokkal és kerekasztal beszélgetésekkel tárta fel az anyaginnovációs szcéna trendjeit és terveit.

A Conscious Textile Group-nak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Innovációs Központja ad majd otthont. A MOME Innovációs Központ Közép-és Kelet-Európa egyik legnagyobb designkutató és innovációs központja, ahol művészeti és designkompetenciák felhasználásával gazdasági, társadalmi és környezeti kihívásokra keres megoldásokat. 

A Future Materials Conference-ről itt tudhat meg többet.  

A Future Materials Konferencia egy, az NKFI Alapból megvalósuló program, a Mecenatúra 2021 pályázat részeként. 

More news

The first guest of the Q&Alumniof series is Anna Tőkés, MOME Animation alumna, who has recently participated in the Annecy International Animation Film Festival with her diploma film titled “The Last Drop.” In this episode, you can learn more about Anna’s experience at our university, her favourite memories of her time spent on campus, and even about her secret talents.

How can we make better use of public transport infrastructure? What would a truly fast and effective life-saving device look like? And how can we save agriculture in a world without bees? These are just a few of the questions addressed by our design students, and their imaginative, forward-thinking answers have earned international recognition in the Design Concept category of one of the world’s most prestigious design competitions, the Red Dot Award. Seven projects mentored through the MOME Red Dot submission programme stood out from the global competition this year, including diploma projects and semester-long university projects.

Az egyetem jelenéről, jövőjéről, az igazi MOME-identitásról és az álmokról is szó esett az idei diplomaosztón, amelyen nemcsak háromszázhúsz hallgató vehette át diplomáját, de új hagyományokkal is gazdagodott az egyetem legszebb ünnepe. Az eseménynek ezúttal a RaM-ArT Színház adott otthont, ahol az alapszakos és mesterszakos végzősök mellett rektori különdíjasokat, jubilálókat, valamint a Wartha-díj és az Etikus Építészeti Viselkedés Díj kitüntetettjeit is köszöntték. Ilyen volt a MOME Diplomaosztója 2025–ben!
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121