The Promise of Pragmatist Aesthetics

Date: 2022.10.06
Nemzetközi konferenciaelőadások a MOME Doktori Iskola szervezésében

A MOME Doktori Iskolája által 2022 májusában megrendezett The Promise of Pragmatist Aesthetics: Looking Forward after 30 Years című nemzetközi konferencia első előadója a harminc évvel ezelőtt publikált Pragmatista esztétika szerzője, Richard Shusterman volt. Előadásában felidézte, hogy a könyv megírásakor miként egyensúlyozott az analitikus és a kontinentális filozófia szélsőségei között. A szómaesztétika vonatkozásában szóba kerülnek Herbert Marcuse erotikával kapcsolatos esztétikai fejtegetései is, amivel Shusterman legfrissebb könyvéhez, a tavaly publikált „Ars Erotica”-hoz érkezünk meg. 

A konferencia második kiemelt előadója Barbara Formis, a Sorbonne Egyetem professzora volt, aki az A Plea for Eco-Somaesthetics című előadásában az ökológiai gondolkodás irányába terjeszti ki a pragmatista esztétika és a szómaesztétika rendszerét. Az érzékekkel és az érzékeléssel kapcsolatban nem korlátozhatjuk a látómezőnket az egyéni emberi test koncepciójára. Formis ezzel a kiindulóponttal egy olyan ökö-szómaesztétika felé mutat, ami a testet sokszoros átfedések, kollektív kapcsolódások szférájaként értelmezi újra, és számításba veszi annak nem emberi, nem intencionális elemeit is. A szómát, vagyis az élő testet, különböző ökoszisztémák hálójában helyezi el, aminek külön érdekességet kölcsönöz, hogy az előadó nemcsak akadémiai, de performansz- és táncművészeti háttérrel is közelít a témához. 

Kristina Höök, a Designing with the Body című könyv szerzője és az interakció-tervezés szakértője a Soma Design lehetőségeiről beszélt. A koncepció figyelembe veszi a designer saját testi dimenzióját és a digitális tervezés, digitális technológia sajátosságait is. Höök olyan eredményeket ösztönöz, amelyek a felhasználók számára megnyitják az utat az elmélyült esztétikai élmény és a reflexív értelmezés előtt. Csapatával többek között olyan interaktív berendezési tárgyakat, bútorokat tervezett, amelyek növelik a testtudatosságot, de létrehozott már szorongáscsökkentő eszközt és táncosokkal együttműködő drónokat is. Ezek a kísérletek mind részei annak a Soma Design programnak, amibe Höök saját tervezői és oktatói tapasztalatain keresztül enged betekintést. 

Tanehisa Otabe, a Tokiói Egyetem professzora, a japán teaszertartáson keresztül vizsgálta a kelet-ázsiai filozófia és a Shusterman-féle pragmatista esztétika, szómaesztétika lehetséges összefüggéseit. Kakuzô Okakura legendás „Teakönyvére” támaszkodva ő is a „világban való létezés művészeteként" vagy az „élet művészeteként" határozza meg a taoizmust, és egy olyan esztétikát emel a figyelem középpontjába, ami a fizikai-mentális gyakorlatot, a szertartást, az élet legapróbb eseményeinek esztétikai megélését hangsúlyozza. Otabe professzor szerint a nyugati szómaesztétika és a japán gondolkodás e tekintetben egymásra mutathat. 

More news

Elle magazine is organising the third ELLE Decoration International Design Awards Hungary (EDIDA) event to celebrate outstanding Hungarian designers. This year there are many MOME alumni on the shortlist once again, in the ‘Young Designer of the Year’, ‘Product of the Year’, ‘Brand of the Year’ and ‘Sustainable Initiative of the Year’ categories.

Budapest-Rome The Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME) and the Collegium Hungaricum Rome have launched a residency programme to foster artistic creativity, interdisciplinarity, and cultural value creation. The official signing of the contract for the Rome Student Residency Programme, established in collaboration between the two institutions, took place on 21 October at the MOME Campus.

As part of its commitment to sustainability and the FISU Healthy Campus programme, MOME has introduced new eco-friendly transportation alternatives. By partnering with GreenGo and MOL Bubi, it enables students, faculty, and staff to opt for green transportation to the Zugliget Campus.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121