Kaptáravatás és mézpergetés: két új méhcsaláddal bővült a MOME méhészete

Dátum: 2025.05.07
Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.

A két új kaptár ismét az egyetem Faműhelyében készült, a méhcsaládok elnevezését – ahogy korábban – ezúttal is a hallgatókra bízta az egyetem. A kaptáravatón nemcsak dolgozók és hallgatók vehettek részt, hanem kerületi lakosok, valamint a Zugligeti Óvoda nagycsoportosai is, akik kíváncsian figyelték Kutasi Tamás méhész bemutatóját, és testközelből láthatták a méhek világát. A bátrabbak természetesen a kaptárakba is belenézhettek. 

Az elmúlt évben a méhészet fokozatosan kapcsolódott hozzá a MOME oktatási programjához, az egyetemi élet részévé vált. Idén a Digitális tárgyalkotás kurzus egyik hallgatója például a kaptármérlegek adataiból készít installációt – adatvizualizációt és kerámianyomtatott műtárgyat egyaránt. 

...de a MOME-n a fenntarthatóság nemcsak tananyag, hanem közösségi élmény is: a folytatásban a Budapest100 rendezvényhez kapcsolódva május 24-én újabb méhészeti workshop részesei lehetünk, valamint campuskerti sétára is mehetünk, megismerhetjük a park átalakításának folyamatát és különböző növényfajait. 

 

További részletek a https://mome.hu/momez oldalon. 

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.