Kaptáravatás és mézpergetés: két új méhcsaláddal bővült a MOME méhészete

Dátum: 2025.05.07
Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.

A két új kaptár ismét az egyetem Faműhelyében készült, a méhcsaládok elnevezését – ahogy korábban – ezúttal is a hallgatókra bízta az egyetem. A kaptáravatón nemcsak dolgozók és hallgatók vehettek részt, hanem kerületi lakosok, valamint a Zugligeti Óvoda nagycsoportosai is, akik kíváncsian figyelték Kutasi Tamás méhész bemutatóját, és testközelből láthatták a méhek világát. A bátrabbak természetesen a kaptárakba is belenézhettek. 

Az elmúlt évben a méhészet fokozatosan kapcsolódott hozzá a MOME oktatási programjához, az egyetemi élet részévé vált. Idén a Digitális tárgyalkotás kurzus egyik hallgatója például a kaptármérlegek adataiból készít installációt – adatvizualizációt és kerámianyomtatott műtárgyat egyaránt. 

...de a MOME-n a fenntarthatóság nemcsak tananyag, hanem közösségi élmény is: a folytatásban a Budapest100 rendezvényhez kapcsolódva május 24-én újabb méhészeti workshop részesei lehetünk, valamint campuskerti sétára is mehetünk, megismerhetjük a park átalakításának folyamatát és különböző növényfajait. 

 

További részletek a https://mome.hu/momez oldalon. 

További hírek

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Sikeresen fejezte be a MOME Tiéd a holnap – a jövő kreatív tehetségeiért ösztöndíjprogramot a diákok első évfolyama. A résztvevők az utolsó hétvégén záró vacsorán ünnepeltek, a program szakmai bizottsága pedig értékelte a másfél éves munkájukat. A beszélgetések során szó esett az élményekről, a jövőbeli tervekről, így természetesen az egyetemi felvételiről is.

Hogyan lehet a divat egyszerre fenntartható, hagyománytisztelő és mélyen személyes? Erre a kérdésre keresi a választ a What will we wear in the future? – azaz Mit viselünk majd a jövőben? – című kiállítás, amely áprilisban nyílt meg a bakui Nemzeti Szőnyegmúzeumban. A szemle a Közép-európai Kulturális Platform (PCCE) együttműködés keretében valósult meg, amely négy közép-európai ország (Ausztria, Szlovákia, Csehország és Magyarország) felsőoktatási intézményeinek design- és művészeti hallgatóinak alkotásaiból válogatott. A kiállított munkák között tíz MOME Divat- és Textiltervezés mesterszakos hallgató alkotásai is helyet kaptak.