Közös víziók a designban: kiállítás a MOME Stefan Lengyel ösztöndíjasainak projektjeiből

Dátum: 2024.10.16
Fejlesztő hegyező gyermekeknek, ékszerként újragondolt hallókészülék, mentális egészséget támogató videójáték, a lakók egészségügyi biztonságát szolgáló IoT rendszer, mesterséges intelligenciával támogatott kötőgép, valamint több városi revitalizációs projekt is szerepel az idei Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj nyerteseinek munkáiból nyíló kiállításon. A Sequences of Ideas: Shared Visions in Design című tárlat, mely az ösztöndíjasok harmadik bemutatkozó lehetősége, idén interaktívabb koncepcióval szólítja meg a nagyközönséget, az installáció pedig hűen a témákhoz újrahasznosított anyagokból, helyi gyártással és moduláris elemekkel készült. 

Az október 15-én a MOME Zugligeti úti Campusán megnyíló kiállítás a 2020-ban indított Stefan Lengyel Kiválóságii Ösztöndíj ‘23 őszi és a ‘24 tavaszi félév ösztöndíjasainak munkáit mutatja be: a környezeti és társadalmi változások lekövetése mellett idén lényegesen több projekt foglalkozik a digitális technológia és a mesterséges intelligencia használatának az előnyeivel és hátrányaival, és – ettől nem teljesen függetlenül – a mentális jóllét kutatásával.  

Az ösztöndíjasoknak mindkét félévben öt-öt hónap állt rendelkezésükre, hogy projektjeiket továbbgondolják, a kiállításon tizenhat fejlesztett hallgatói munkát láthatunk, valamint az előző féléves ösztöndíjasok eredményeire is visszatekinthetünk egy képeslapfal formájában. A kiállítás kurátorai, Viski Noémi és Bálint Júlia, feldolgozva a korábbi évek tapasztalatait, idén nyitottabb és interaktívabb struktúrájú kiállítást hoztak létre, ahol a látogatók szabadabban férhetnek hozzá a bemutatott projektekhez. A moduláris elemekkel megvalósult kiállítás újrahasznosított anyagokból készült, ezzel is tükrözve a fenntarthatóság fontosságát, és mobilizálva a közösséget. Mindez abban is megnyilvánul, hogy a kurátorok több a MOME-alumni alkotóval, például a MALOM projekttel, vagy a korábbi építész hallgató Kopacz Hannával működtek együtt a kiállítástervezés során.  

A kurátorok tematikus párosításai ráerősítenek a közös víziókra, az azonos tervezői szemléletmódokra, vagy éppen egy adott téma több nézőpontú megközelítési lehetőségeire. A sorozatszerűség a tárlaton nem csak az egymást követő alkotások tematikus összekapcsolódásában jelenik meg, hanem egy retrospektív archívumfal formájában is, amely arra hívja fel a figyelmet, milyen fontos szerepe van minden korábbi hallgatónak abban, hogy a jövő ösztöndíjasai milyen témák és ügyek mentén alakítják alkotói és tervezői hozzáállásukat, milyen állásfoglalásokat jelentenek munkáik, és ezáltal mit adnak hozzá a MOME szellemi örökségéhez.   

A 2020-ban indított Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj célja a MOME legkiválóbb hallgatóinak támogatása, iparági ismereteinek bővítése, az elismerésben részesülők hagyományosan innovatív ötletekkel, kritikus szemléletmóddal és társadalmi felelősséggel közelítenek a kortárs design kihívásaihoz. Az ösztöndíjprogram eddig 112 hallgatót díjazott, akik munkájukkal az egyetem szellemi örökségét is gazdagítják.  

Helyszín: MOME GROUND – Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 

Időpont: 2024.10.16–11.03. 

Kiállító hallgatók: 

Áprili Gergő, Bajkov Aurél Valentin, Baranyi Fanni Zsófi, Bukovinszky Emese, Bunford Péter, Dontasz Zoi, Ernst Calla Bettina, Fazekas Zalán, Fedics Laura, Forgács Benedek, Galántai Maja, Garai Bernadett, Gál Patrik Sándor, Guthy Máté, Hecker Sára, Kain Eszter, Kiss Balázs Ágoston, Kőszeghy Anna, Lipótzy Kristóf, Muszka Sára, Nagy Csongor Boldizsár, Petrucz Ágnes, Rőczei Eszter Enikő, Sárdi Maja, Sáringer Anna, Szentiványi-székely Enikő, Szilágyi Nóra, Takáts Fruzsina, Véghelyi Borbála, Vértessy Dorottya, Zoboki Zoltán 

Kurátorok/Curators: BÁLINT Júlia, VISKI Noémi 

Kiállítástervezés / Exhibition design: FARKAS Flóra, KOPACZ Hanna, TÓTH Ádám 

Grafikai arculat / Graphic design: LAJOS Diána 

Kivitelezés/Implementation: BARKÓCZI Máté, TÍMÁR Péter, Malom Projekt, MOME PrintShop 

További részletek a munkákról ebben a cikkben

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.