Mostantól mintegy 40 000 facsemete növekszik az első MOME Erdőben

Dátum: 2024.04.22
Teljesítette országos erdőtelepítő akciójának első szakaszát a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): az első MOME Erdő Garabonc közelében növekszik. A hallgatók által 2023 őszén telepített facsemeték már hozzák első leveleiket, most ezen a területen ültetett további palántákat a MOME közössége.

2024 tavaszán a MOME dolgozóiból álló 100 fős csapat a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársainak segítségével mintegy 19 500 facsemetét ültetett el 4,5 hektáron, míg a korábbi szakaszban, 2023 novemberében a hallgatók körülbelül 20 000 fácskát telepítettek 5 hektáron. A tavaly novemberi és a mostani faültetéssel az egyetem sikeresen teljesítette három egységből álló erdőtelepítő akciójának első szakaszát. A helyszínen ennek jeléül, emlékül egy totemet állítottak: az installáció, amelyen madárodú is található, a közösség teremtő erejét szimbolizálja, és két MOME-alumna, Zachár Dóra és Pojdin Imola tervei alapján készült. A totemet talajcsavarokkal rögzítették, tekintettel arra, hogy természetvédelmi területen helyezkedik el. 

A MOME 2022-ben jelentette be, hogy a MOME Zero program keretében egyéb környezettudatos intézkedések mellett saját erdőtelepítő akciót indít. Az intézmény három nemzeti parkkal – a Balaton-felvidéki, a Duna–Dráva és a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal – összefogva Magyarország három pontján, közel félszáz hektáron hoz létre új erdőket, amelyek felcseperedve lehetővé teszik az egyetem károsanyag-kibocsátásának semlegesítését, a campus mindennapi működésével járó környezeti terhek kiváltását. 

A program mindemellett erősíti a MOME-közösség ökológiai tudatosságát, és számos, a képzésekbe beépíthető szegmenst tartalmaz, valamint a részt vevő hallgatók kézzelfogható ismereteket szerezhetnek arról, hogy miként hat egymásra természet és ember, milyen elvek mentén érdemes a fenntartható tervezésről gondolkodni. Az egyetemi polgárok így terepen sajátítják el a 21. században elengedhetetlen ökológiai tudatosság alapjait. 

Mindez segíti a MOME-t abban, hogy elérje a 2030-ra kitűzött célt, és Magyarország első karbonsemleges egyeteme legyen. 

 

További infók a MOME Zero programról

További hírek

Melyek a rovarmágnes növények, mit kell tenni, ha méhlegelőt szeretnénk a kertünkbe? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt a Hegyvidéki Önkormányzat április végi beporzóbarát programja, amelynek szakmai partnere a MOME volt. A kedvezményes magkeverékvásár mellett a látogatók előadásokat hallhattak a témában, és benézhettek a MOME méhcsaládjaihoz is.

Három diplomafilm, Balogh Mirjana Wish You Were Ear, Tőkés Anna Az utolsó dobás (The Last Drop), valamint Sárdi Kata Üvegház (Glasshouse) című alkotása is versenyez a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon. A Friss Hús Magyarországon elsőként vált Oscar-kvalifikáló fesztivállá, így egyes kategóriák díjazottjai automatikusan nevezési jogot nyernek az Oscar-díjra.

Újabb két családdal bővült a tavaly ökológiai és oktatási céllal indult MOME-méhészet: az április 30-án, a méhek napján tartott kaptáravatón Mézengúzék és Pempőék költöztek Tóték és Mézgáék mellé; a négy méhcsalád együtt sokat tehet a negyed ökoszisztémájáért. Az esemény egyszerre volt közösségi ünnep és ismeretterjesztő foglalkozás, a résztvevők még friss gyümölcsvirágmézet is pergethettek.