Mostantól mintegy 40 000 facsemete növekszik az első MOME Erdőben

Dátum: 2024.04.22
Teljesítette országos erdőtelepítő akciójának első szakaszát a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): az első MOME Erdő Garabonc közelében növekszik. A hallgatók által 2023 őszén telepített facsemeték már hozzák első leveleiket, most ezen a területen ültetett további palántákat a MOME közössége.

2024 tavaszán a MOME dolgozóiból álló 100 fős csapat a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársainak segítségével mintegy 19 500 facsemetét ültetett el 4,5 hektáron, míg a korábbi szakaszban, 2023 novemberében a hallgatók körülbelül 20 000 fácskát telepítettek 5 hektáron. A tavaly novemberi és a mostani faültetéssel az egyetem sikeresen teljesítette három egységből álló erdőtelepítő akciójának első szakaszát. A helyszínen ennek jeléül, emlékül egy totemet állítottak: az installáció, amelyen madárodú is található, a közösség teremtő erejét szimbolizálja, és két MOME-alumna, Zachár Dóra és Pojdin Imola tervei alapján készült. A totemet talajcsavarokkal rögzítették, tekintettel arra, hogy természetvédelmi területen helyezkedik el. 

A MOME 2022-ben jelentette be, hogy a MOME Zero program keretében egyéb környezettudatos intézkedések mellett saját erdőtelepítő akciót indít. Az intézmény három nemzeti parkkal – a Balaton-felvidéki, a Duna–Dráva és a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal – összefogva Magyarország három pontján, közel félszáz hektáron hoz létre új erdőket, amelyek felcseperedve lehetővé teszik az egyetem károsanyag-kibocsátásának semlegesítését, a campus mindennapi működésével járó környezeti terhek kiváltását. 

A program mindemellett erősíti a MOME-közösség ökológiai tudatosságát, és számos, a képzésekbe beépíthető szegmenst tartalmaz, valamint a részt vevő hallgatók kézzelfogható ismereteket szerezhetnek arról, hogy miként hat egymásra természet és ember, milyen elvek mentén érdemes a fenntartható tervezésről gondolkodni. Az egyetemi polgárok így terepen sajátítják el a 21. században elengedhetetlen ökológiai tudatosság alapjait. 

Mindez segíti a MOME-t abban, hogy elérje a 2030-ra kitűzött célt, és Magyarország első karbonsemleges egyeteme legyen. 

 

További infók a MOME Zero programról

További hírek

A Q&Alumni sorozat első epizódjának vendége Tőkés Anna, MOME Animáció szakos alumna, aki nemrég Az Utolsó Dobás című diplomafilmjével szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A videóból többek között kiderül, hogyan emlékszik vissza az egyetemi éveire, milyen projektekben vett részt a MOME-n, és még a sütési tudományába is bepillantást nyerhetünk.

A víz ma még magától értetődő része az életünknek – de meddig? Diákok gondolták újra az alapvető anyag jövőjét a 2025-ös kreatív alkotópályázat keretében, amelyen 7–10. osztályosokból álló csapatok a második fordulóban MOME-mentorokkal dolgozták ki a terveiket. A júnus 25-i finálén tíz középiskolás csapat mutatta be az elképzeléseit, közülük négyet díjazott a MOME-oktatókból álló zsűri. Az első helyezést az Ísbíltúr, a másodikat a Bacsaók, a harmadikat a Code Noir csapat szerezte meg, míg a különdíjat a Newwave vihette haza. A rendszerszintű gondolkodást tükröző munkák arra figyelmeztetnek: a víz kérdése nem jövőbeli probléma – már most tennünk kell érte.

Hogyan lehet jobban kihasználni a tömegközlekedési infrastruktúrát, milyen lenne az igazán gyors életmentő eszköz, miként menthetjük meg a mezőgazdaságot méhek hiányában... formatervező hallgatóink válaszai a világ egyik legismertebb formatervezési versenyén, a Red Dot Award Design Concept kategóriájában értek el kiemelkedő eredményeket. A nemzetközi mezőnyben hét, a MOME Red Dot nevezési programjába bejutó mentorált projekt kapott elismerést, köztük diplomamunka és féléves egyetemi projekt is.