Mostantól mintegy 40 000 facsemete növekszik az első MOME Erdőben

Date:
Teljesítette országos erdőtelepítő akciójának első szakaszát a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME): az első MOME Erdő Garabonc közelében növekszik. A hallgatók által 2023 őszén telepített facsemeték már hozzák első leveleiket, most ezen a területen ültetett további palántákat a MOME közössége.

2024 tavaszán a MOME dolgozóiból álló 100 fős csapat a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársainak segítségével mintegy 19 500 facsemetét ültetett el 4,5 hektáron, míg a korábbi szakaszban, 2023 novemberében a hallgatók körülbelül 20 000 fácskát telepítettek 5 hektáron. A tavaly novemberi és a mostani faültetéssel az egyetem sikeresen teljesítette három egységből álló erdőtelepítő akciójának első szakaszát. A helyszínen ennek jeléül, emlékül egy totemet állítottak: az installáció, amelyen madárodú is található, a közösség teremtő erejét szimbolizálja, és két MOME-alumna, Zachár Dóra és Pojdin Imola tervei alapján készült. A totemet talajcsavarokkal rögzítették, tekintettel arra, hogy természetvédelmi területen helyezkedik el. 

A MOME 2022-ben jelentette be, hogy a MOME Zero program keretében egyéb környezettudatos intézkedések mellett saját erdőtelepítő akciót indít. Az intézmény három nemzeti parkkal – a Balaton-felvidéki, a Duna–Dráva és a Duna–Ipoly Nemzeti Parkkal – összefogva Magyarország három pontján, közel félszáz hektáron hoz létre új erdőket, amelyek felcseperedve lehetővé teszik az egyetem károsanyag-kibocsátásának semlegesítését, a campus mindennapi működésével járó környezeti terhek kiváltását. 

A program mindemellett erősíti a MOME-közösség ökológiai tudatosságát, és számos, a képzésekbe beépíthető szegmenst tartalmaz, valamint a részt vevő hallgatók kézzelfogható ismereteket szerezhetnek arról, hogy miként hat egymásra természet és ember, milyen elvek mentén érdemes a fenntartható tervezésről gondolkodni. Az egyetemi polgárok így terepen sajátítják el a 21. században elengedhetetlen ökológiai tudatosság alapjait. 

Mindez segíti a MOME-t abban, hogy elérje a 2030-ra kitűzött célt, és Magyarország első karbonsemleges egyeteme legyen. 

 

További infók a MOME Zero programról

More news

Ismét dominált a társadalmi érzékenység, valamint a technológia és a művészet találkozásában rejlő lehetőségek kibontakoztatása az idei Stefan Lengyel-ösztöndíjasok munkáiban. Idősgondozó applikáció, több oktatási célú játék, izgalmas építészeti koncepciók és egy drónokat hangszerként használó projekt is a nyertesek között van. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyolcadik alkalommal adta át a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat, amellyel legkiemelkedőbb hallgatóinak a munkáját ismeri el.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány javaslatot tett az egyetem polgárainak egy új közösségi szerződés megkötésére, amellyel biztosítaná az intézmény békéjét és a megújulás folytatását. Az Alapítvány célja, hogy az egyetem polgáraival együttműködve rögzítse a közös munka alapelveit, és megerősítse a kölcsönös bizalmat.

A legjobb rövidfilmnek járó Kristály Medvét (Crystal Bear) nyerte el a MOME Animáció szakán készült diplomafilm Berlinben! Az alkotás arra emlékeztet bennünket, hogy a kommunikáció, a kölcsönös tisztelet és a megértés milyen alapvető és fontos a tiszta emberi léthez, függetlenül attól, hogy mennyire különbözők megéléseink - írta indoklásában a Berlinale Generation 14+ zsűrije, amely a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült Wish You Were Ear című animációt ítélte idén kategóriája legjobbjának. A díjat péntek este a 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon vehette át a MOME-n 2024-ben végzett alkotó.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121