Új vezető a MOME Doktori Iskola élén

Dátum: 2024.12.09
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.

Az Egyetemi Habilitációs és Doktori Tanács november 12-i döntését figyelembe véve 2024. november 18-tól Koós Pál rektor, megköszönve a Doktori Iskola eddigi vezetőjének, Harmati Hedvig professzor asszonynak az áldozatos munkáját, új vezetőnek Szalontai Ábel egyetemi tanárt nevezte ki. Mint elmondta, Szalontai eddig is rendkívüli szakértelemmel és elkötelezettséggel végezte a munkáját. Hozzátette: „Sokrétű tapasztalata és víziói segítenek abban, hogy mindig előremutató megoldásokat találjon. Közösségünkben betöltött szerepe és segítőkészsége példaként szolgál mindannyiunk számára. Ez a motiváltság a Doktori Iskolában is komoly eredményeket hozhat a jövőben, erősítve ezzel az iskola közösségét és nemzetközi elismertségét.” 

Szalontai Ábel szerint az előttünk álló időszak tele van lehetőségekkel, mint kifejtette, itt az idő, hogy közösen is átbeszéljük, mit jelent a doktori képzés századunkban és a következő években. 

„Célom, hogy a MOME Doktori Iskola olyan kutatói központtá váljon, amely világszínvonalú projektek bölcsője és egy inspiráló közösség otthona. Szeretnék hangsúlyt helyezni a nemzetközi párbeszédre, a hallgatói kezdeményezések támogatására, és arra, hogy az intézmény a művészeti, design- és technológiai innováció otthona legyen. Hiszem, hogy a MOME tehetséges hallgatóival, mentorainkkal és széles szakmai közösségünkkel közösen olyan megoldásokat találhatunk, amelyek valódi változást hoznak a világba. A hallgatóknak teret, szabadságot és lehetőséget ad az iskola arra, hogy álmát, és jövőjét megvalósítsa. Várom a közös munkát, a kihívásokat és a sikereket, amelyeket együtt érhetünk el, mert együtt formáljuk a jövőt, és céljaink közösek, ettől MOME a MOME.” 

A Doktori Iskola régóta olyan támogató és ösztönző közeg, amely nemcsak a tudományos kiválóságot erősíti, hanem teret ad a kísérletezésnek és a társadalmi relevanciájú projektek megvalósításának is. Az 2023-ban huszonöt éves MOME Doktori Iskola már több mint ötszáz hallgatót fogadott, közülük eddig több mint száznegyvenen szereztek művészeti vagy tudományos doktori fokozatot. Itt végzett kutatásaik, alkotómunkájuk eredménye új tapasztalatokkal, innovációkkal és tudományos eredményekkel gazdagította a hazai és nemzetközi szakmát. 

Ennél is fontosabb azonban, hogy hallgatók és oktatók, témavezetők, konzulensek, kutatók és egyetemi dolgozók élő közösségévé, olyan sokszínű tudásbázissá fejlődött, amely elismeri a régit, és mindig nyitott az újra.  

A szellemi műhely 2023-ban a negyedszázados évforduló alkalmával D25 „Varietas” címmel rendezett nagyszabású interaktív kiállítást. 

Fotó: Richard Usher

További hírek

Akár a közösségi jövőépítés vizuális metaforája is lehetne a MOME 2025-ös diplomaarculata. Hagyomány, hogy a MOME-diploma vizuális identitását, kezdve a grafikai arculattól az alapszakos és mesterszakos hallgatók portréfotózásáig, hallgatók készítik, a koncepciót pályázati úton válaszja ki az egyetem munkatársaiból álló szakmai zsűri. Az évről évre megújuló arculat fontos korlenyomat.

Idén először a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) is részt vesz a Budapest100 eseménysorozatban, amely 2025-ben a városi zöldfelületek, kertek és parkok fontosságára hívja fel a figyelmet. A MOME 15 ezer négyzetméteres, megújuló campuskertje nemcsak helyszínként csatlakozik, hanem aktív, ökotudatos fejlesztéseivel és közösségi programjaival is. A Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál a közösségek és a város ünnepe, az esemény közelebb hozza egymáshoz a városlakó szomszédokat. 2025. május 22–25. között a városi zöldfelületeket, belső udvarokat, kerteket, zöld gangokat és az azokat gondozó közösségeket ünnepeljük.

Tizedik alkalommal rendezték meg 2025–ben a Startup Safarit, a magyar startup-ökoszisztéma legnagyobb közösségi eseményét, a kétnapos esemény 700 ember részvételével, 200 programelemmel, hét helyszínen zajlott, ebből az egyik legizgalmasabb programkínálatot a Zugligeti úti campus nyújtotta az érdeklődőknek. A konferencia második napján nem csak a helyszín volt a MOME, de olyan szakmai események házigazdája is, amelyek megismertették a résztvevőket az egyetem szakembereinek jövőbemutató projektjeivel, innovatív együttműködéseivel.