Új vezető a MOME Doktori Iskola élén

Dátum: 2024.12.09
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a MOME Doktori Iskola vezetőjeként folytathatom a munkámat egy olyan intézményben, amely mindig is az innováció, a kreativitás és a minőség szinonimája volt” – ezekkel a szavakkal fogadta el Szalontai Ábel egyetemi tanár kinevezését a Doktori Iskola élére, mely mostantól 2025. december 31-ig szól.

Az Egyetemi Habilitációs és Doktori Tanács november 12-i döntését figyelembe véve 2024. november 18-tól Koós Pál rektor, megköszönve a Doktori Iskola eddigi vezetőjének, Harmati Hedvig professzor asszonynak az áldozatos munkáját, új vezetőnek Szalontai Ábel egyetemi tanárt nevezte ki. Mint elmondta, Szalontai eddig is rendkívüli szakértelemmel és elkötelezettséggel végezte a munkáját. Hozzátette: „Sokrétű tapasztalata és víziói segítenek abban, hogy mindig előremutató megoldásokat találjon. Közösségünkben betöltött szerepe és segítőkészsége példaként szolgál mindannyiunk számára. Ez a motiváltság a Doktori Iskolában is komoly eredményeket hozhat a jövőben, erősítve ezzel az iskola közösségét és nemzetközi elismertségét.” 

Szalontai Ábel szerint az előttünk álló időszak tele van lehetőségekkel, mint kifejtette, itt az idő, hogy közösen is átbeszéljük, mit jelent a doktori képzés századunkban és a következő években. 

„Célom, hogy a MOME Doktori Iskola olyan kutatói központtá váljon, amely világszínvonalú projektek bölcsője és egy inspiráló közösség otthona. Szeretnék hangsúlyt helyezni a nemzetközi párbeszédre, a hallgatói kezdeményezések támogatására, és arra, hogy az intézmény a művészeti, design- és technológiai innováció otthona legyen. Hiszem, hogy a MOME tehetséges hallgatóival, mentorainkkal és széles szakmai közösségünkkel közösen olyan megoldásokat találhatunk, amelyek valódi változást hoznak a világba. A hallgatóknak teret, szabadságot és lehetőséget ad az iskola arra, hogy álmát, és jövőjét megvalósítsa. Várom a közös munkát, a kihívásokat és a sikereket, amelyeket együtt érhetünk el, mert együtt formáljuk a jövőt, és céljaink közösek, ettől MOME a MOME.” 

A Doktori Iskola régóta olyan támogató és ösztönző közeg, amely nemcsak a tudományos kiválóságot erősíti, hanem teret ad a kísérletezésnek és a társadalmi relevanciájú projektek megvalósításának is. Az 2023-ban huszonöt éves MOME Doktori Iskola már több mint ötszáz hallgatót fogadott, közülük eddig több mint száznegyvenen szereztek művészeti vagy tudományos doktori fokozatot. Itt végzett kutatásaik, alkotómunkájuk eredménye új tapasztalatokkal, innovációkkal és tudományos eredményekkel gazdagította a hazai és nemzetközi szakmát. 

Ennél is fontosabb azonban, hogy hallgatók és oktatók, témavezetők, konzulensek, kutatók és egyetemi dolgozók élő közösségévé, olyan sokszínű tudásbázissá fejlődött, amely elismeri a régit, és mindig nyitott az újra.  

A szellemi műhely 2023-ban a negyedszázados évforduló alkalmával D25 „Varietas” címmel rendezett nagyszabású interaktív kiállítást. 

Fotó: Richard Usher

További hírek

Hogyan lehet a divat egyszerre fenntartható, hagyománytisztelő és mélyen személyes? Erre a kérdésre keresi a választ a What will we wear in the future? – azaz Mit viselünk majd a jövőben? – című kiállítás, amely áprilisban nyílt meg a bakui Nemzeti Szőnyegmúzeumban. A szemle a Közép-európai Kulturális Platform (PCCE) együttműködés keretében valósult meg, amely négy közép-európai ország (Ausztria, Szlovákia, Csehország és Magyarország) felsőoktatási intézményeinek design- és művészeti hallgatóinak alkotásaiból válogatott. A kiállított munkák között tíz MOME Divat- és Textiltervezés mesterszakos hallgató alkotásai is helyet kaptak.

Hét első díj, öt harmadik helyezés és két különdíj – április 23-25 között rendezték Egerben az egyetemi hallgatók legrangosabb hazai tudományos-művészeti versenyét, a 37. OTDK-t, melyen a MOME hallgatói minden korábbinál nagyobb sikert értek el. Összesen 14 díjat nyertek hallgatóink a négyszáz hallgató részvételével zajló Művészeti és Művészettudományi Szekcióban.

Hogyan lehet a hagyományos népművészeti formakincset, az ehhez szorosan kötődő, archaikus kézműves technikákat és anyagokat újraértelmezni a kortárs design szemléletével? Erre a kérdésre ad különböző válaszokat az idén tízéves Future Traditions program, amely mára a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Divat- és textiltervezés mesterszak képzésének meghatározó tartalmi elemévé vált. 2024-ben a program a Magyar–Török Kulturális Évad keretében zajlott, egy féléven át az isztambuli Marmara Egyetemmel dolgoztak együtt a MOME hallgatói, az itt született eredményeket pedig az isztambuli Magyar Kulturális Központban nyílt kiállításon mutatják be.