Moholy-Nagy University of Art and Design

A jövő öröksége

MOME 145
Közösségünk körei
Emlékezetünk terei
Hírek

Kiknek a nyomában járunk, amikor belépünk a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre? Kik alakították az intézményt évtizedeken át, milyen értékeket viszünk tovább? A MOME Jövő öröksége emlékezetprogram célja a MOME szellemiségét, karakterét, identitását, értékrendszerét közvetítő alkotások, fejlesztések, alkalmazások, események támogatása, megőrzése és bemutatása a jövő generációi számára.  

A Fülöp József rektor kezdeményezésére indított, hármas tagolású program keretrendszert teremt a múltról szóló és a jövőt szolgáló dialógusnak, lehetőséget ad arra, hogy üzenetértékű alkotásokon, egy-egy meghatározó személyiség mintáján keresztül kapcsolódhassunk az egyetem hagyományaihoz. Közösségünk épülésében pedig kulcsszerepet kap közös történetünk, örökségünk megismerése.

MOME 145

145 éve nyitotta meg kapuit egyetemünk legkorábbi jogelődje, az Országos Magyar Királyi Iparművészeti Tanoda műfaragászati tanműhelye az Andrássy úton. A történelmi pillanat és jeles évforduló alkalmából bemutatjuk az utat a tanodától a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemig.

Közösségünk körei

A MOME a közösséget az egyik legfőbb értékként határozza meg. Az állandó változás és az oktatás folyamatainak ismétlődő ritmusa közepette viszonyítási pontként jelenítjük meg a közösség értékét és ennek tárgyiasult szimbólumait, az egyetemi közösségi jeleket, díjakat és elismeréseket.

Ezüsthenger

A 2009-ben hallgatói munkaként született Ezüsthenger a MOME-hoz való tartozás jelképe, intézményünk közösségi ékszere. Első alkalommal az egyetem alapításának 130. évfordulóján, a 2010/2011-es akadémiai év megnyitóján adta át Kopek Gábor akkori rektor. Az azóta kialakult gyakorlat szerint a munkatársak és a hallgatók is átvehetik az évnyitón rektori kézfogás kíséretében. 

Alkotó: Gelley Kristóf 

Aranyhenger

A rektor több egyetemi díj és cím elnyerőinek is ezt a jelet adja át. Megkapják az egyetem díszpolgárai, a Rektori díjjal és az Aurum Futuri díjjal kitüntetettek, illetve azok a korábbi oktatóink, akik aktív státuszuk után is meghatározó szerepet játszanak az egyetem életében. Az Aranyhenger 2011 óta jelzi az egyetem közössége számára a kiválóságot, a MOME életében elfoglalt különleges helyet.

Alkotó: Gelley Kristóf

Jövő öröksége jel

A MOME emblémájából kiemelt „O” betűelemet idéző bronztárgyat valamennyi képzési szint végzősei oklevelükkel vehetik át 2024-től Fülöp József rektor kezdeményezésére. A kör szimbolizálja az egységet, a közösséghez tartozást, és azt, hogy diplomásaink ettől fogva a MOME-alumni közösségének tagjai. A jelkép egyben hordható ékszer, sokféleképpen teremthet kapcsolatot az emberi testtel, az öltözékkel, viselése a közösséghez tartozás látványos attribútuma.

Alkotó: Ádám Krisztán 

A világhírű alkotó nevének viselésével az egyetem kifejezi Moholy-Nagy oktatási, művészeti alapvetéseivel való azonosulását, és azt a célkitűzést, hogy örökségét hazai és nemzetközi szintéren egyaránt megőrizzük. E vállalás részeként született a Moholy-Nagy-díj is, amellyel az egyetem a díjazott iránti megbecsülését fejezi ki, és megerősíti az összetartozást a MOME közössége felé. A díjjal olyan személyiségeket kíván elismerni az intézmény, akiknek emberi és alkotói léte szorosan kapcsolódik az egyetemhez vagy az általa képviselt értékekhez. 

A díjtárgy 2021-ben, a Moholy-Nagy név átvételének tizenöt éves évfordulója alkalmával megújult. Az új díjat Ádám Krisztián Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész, a MOME Design Intézet oktatója tervezte.
Harmóniában az egyetem fejlődésével, kiteljesedésével, a díj egyszerre törekszik a névadó Moholy-Nagy filozófiájának tárgyi manifesztumává és annak az állandó változásnak a leképezésévé válni, amelyet mindannyian megélünk. 

Moholy-Nagy-díj-lépcső

Az egyetem egyik legforgalmasabb közlekedési útvonalán, a MASTER épület főlépcsőjén jött létre a Moholy-Nagy-díjat elnyert  személyek neveit felvonultató emlékhely. A kovácsoltvas korlát faborításába helyezett fém intarziák, névtáblák diszkrét, nem hivalkodó jelek, amelyeket meg kell keresni, meg kell fejteni. Az egyetlen orientáló elem a lépcsőfordulóba, a korlát trapézelemébe került pluszöntvény, amelynek a felirata „Moholy-Nagy-díjasok”.    

Alkotók: Szilos András fémműves formatervező művész és Kósa Tamás tervezőgrafikus művész 

Emlékezetünk terei

A MOME az elmúlt évtized alatt sokat változott: a Campus – Kreatív Innovációs és Tudáspark fejlesztése során nyitott, fizikális és szellemi környezetével párbeszédet folytató egyetemmé vált, hallgatóink és munkatársaink száma jelentősen növekedett, a Campus zöldterülete pedig bejárható közparkká alakult át.

Mindezen változások során kiemelkedően fontos volt az önazonosságot erősítő, a múltunk értékeit bemutató alkotásaink jelenléte. Az Emlékezetünk terei program a campusfejlesztés során archivált és értékké nyilvánított alkotások kortárs kontextusba helyezésével foglalkozik, bemutatja a MOME-hoz kötődő alkotók látványos műveit.

A nagy elődökre, építésztanárainkra emlékezünk a MOME TWO épület Zugligeti út felőli oldalán egy csendes emlékligetben. Története 1995-re nyúlik vissza, a MOME Építészeti Intézetének közössége fák ültetésével emlékezett egykori tanáraira: először Szrogh György, az Építészeti Tanszék korábbi vezetőjének tiszteletére egy birskörtefát, majd Reimholz Péter építész, rektorhelyettes, a Doktori Iskola korábbi vezetője emlékére egy vörös levelű tölgyet ültettek.

Steven Makovényi (1926–2009), azaz Makovényi István valaha az Iparművészeti Főiskola hallgatója volt, az ötvenes években kivándorolt az Egyesült Államokba. A sikeres belsőépítész, élvonalbeli designer a világ legnagyobb múzeumkomplexuma, a Smithsonian Institution számos kiállításának az installációját tervezte.

2021-ben a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány először hirdette meg Mecenatúra programját, kifejezetten olyan kezdeményezések támogatására, amelyek célja a MOME közösségének az erősítése.

Nagy Tamás (1951–2020), a rendszerváltás utáni magyar építészet kiemelkedő alakja, az Építészeti Intézet meghatározó tanára több olyan újítást vezetett be, amely ma is meghatározza az építészképzést.

Beck András Olvasó munkás szobra vélhetően az ötvenes évek közepén került az egyetemre; jelenleg a MASTER mögötti kertben helyezkedik el.

Pogány Frigyes szobra egyike azon alkotásoknak, amelyek már a campusfejlesztés előtti időkben is fontos összekötő kapcsot jelentettek múlt és jelen között.

Geometriai modellnek indult, majd a világ egyik legismertebb térbeli logikai játéka lett belőle. Rubik Ernő, az egyetem egykori hallgatója a hetvenes években maga is tanított elődintézményünkben, az az Iparművészeti Főiskolán.

A Jövő öröksége programról az alább lapozható kiadványból még többet lehet megtudni. 

Hírek

Új szimbólummal bővült azoknak az emléktárgyaknak a köre, amelyeket a MOME közösségének a tagjai egyetemi pályafutásuk különböző mérföldköveit elhagyva vehetnek át. Az összetartozást erősítő új jelkép egy esztergálással, forgácsolással készült polírozott felületű bronztárgy, a koncepció alapja a MOME emblémájából kiemelt „O” betű. A Fülöp József rektor kezdeményezésére alkotott tárgyat Ádám Krisztián, a MOME mesteroktatója tervezte, és 2024-től valamennyi képzési szint végzősei vehetik át az oklevelükkel együtt.

Átadták a Pogány Frigyes-teraszt a MOME Campuson, ahol új otthonra talált az Iparművészeti Főiskola egykori kiemelkedő rektorának mellszobra. Az Ybl Miklós- és állami díjas építész, művészettörténész, urbanista, esztéta, díszlettervező, a budapesti műemlékvédelem és műemlék-nyilvántartás egyik megszervezője 1964 és 1974 között volt az Iparművészeti Főiskola meghatározó rektora.

Kinek a nyomában járunk, amikor belépünk a MOME campusára? Kik alakították a MOME-t évtizedeken át, mit viszünk tovább örökségként? A MOME Jövő öröksége programjának keretében ezekre a kérdésekre kaphat választ bárki, legyen akár évtizedek óta itt dolgozó munkatárs, vagy egy frissen csatlakozó hallgató. Közös történetünkbe pillanthatunk bele azokon az örökségünket manifesztáló műtárgyakon, installációkon keresztül, amelyek közül mától több is megtekinthető szerte a Campuson. A szobrokat, jeleket szemlélve néhány kivételes, az iskola életét, a magyar és a közép-európai designéletben betöltött szerepét alakító személyiséget ismerhetünk meg.
Member of the European
Network of
Innovative
Higher Education Institutions
9 Zugligeti St,
Budapest, 1121