Moholy-Nagy Művészeti Egyetem

Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program – Kooperatív Doktori Program

Pályázat ütemezése
Pályázati kiírás
GYIK
Ösztöndíjasaink
Kapcsolat
Név
Gáspár Júlia
E-mail
kooperativ@mome.hu
Cím
1121 Budapest Zugligeti út 9-25.
Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program-Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP) célja, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció területén tovább bővítse azon munkavállalók létszámát, akik szakmai ismereteiket a legfrissebb tudományos kutatási eredményekkel kívánják gyarapítani, és elkötelezettek tudásuk társadalmi, gazdasági hasznosításában.

Az EKÖP-KDP célja a felsőoktatási intézmények oktatói és kutatói utánpótlásának, valamint az innovatív magyar vállalkozások kutató-fejlesztői utánpótlásának biztosítása, és a legtehetségesebb hallgatók a felsőoktatási tehetséggondozásba való bevonása. A program működtetésére a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal biztosít támogatást az Egyetem részére.

Pályázat ütemezése

Dátum

Leírás

Dátum

2025. május 9.

Leírás

A pályázat meghirdetése

Dátum

2025. június 16. 23:59

Leírás

A pályázat benyújtásának határideje, a benyújtás elektronikusan történik a kooperativ@mome.hu email címre.

Dátum

2025. augusztus 15.

Leírás

Rektori döntés a nyertes pályázatokról a szakmai bizottság véleménye alapján.

Pályázati kiírás

Dokumentum neve
2025/26 évi EKÖP-KDP PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
2025. évi bírálati szempontok és pontozás
2025. évi doktori iskola nyilatkozata sablon
2025. évi doktori képzésben végzett tevékenység sablon
2025. évi kutatási terv sablon
2025. évi munkáltatói nyilatkozat sablon
2025. évi pályázati adatlap sablon
2025. évi pályázói nyilatkozat sablon
2025. évi szakértői nyilatkozat sablon
2025. évi témavezetői nyilatkozat sablon
Adatkezelési tájékoztató

Ösztöndíjasaink

A pályázat célja összehasonlító kutatás végzése a gyermekvédelmi intézményrendszerek különböző nemzetközi jó gyakorlatairól és modelljeiről.

A MOME első KDP ösztöndíjasa 2023-ban sikeresen megvédte doktori disszertációját kutatási témájában. A doktori védés bizottság elnöke Dr. Aczél Petra egyetemi tanár, tagjai Dúll Andrea DSc, az ELTE Ember–Környezet Tranzakció Intézet egyetemi tanára és Püspök Balázs DLA, a MOME Design Intézet egyetemi tanára voltak.

A Balaton-felvidék az ország legkedveltebb és emiatt ökológiailag az egyik legsérülékenyebb tája. A talajvédelem, regeneratív gazdálkodás, a biodiverzitás megőrzése és az erdősítés mellett az egyénnek is lehetősége van arra, hogy felelősségteljesen részt vegyen a táj helyreállításában, javításában.

Kooperatív doktori ösztöndíjas kutatásának célja, hogy egy közép-tiszai esettanulmány segítségével újraértelmezze a hagyományos környezettervezési (placemaking design) megközelítést, melyben a tájhasználat elsősorban emberközpontú (human centered) nézőpontból kerül értelmezésre, s helyette sok szempontú (more-than-human) értelmezési módokat tárjon fel, és megalkossa azok alkalmazási kereteit.

Hosszu Erzsébet DLA kutatása egy személyes törekvésre épül: egy olyan konstruktív társadalom víziójára, ahol a kulturális sokszínűség érték, ahol az ismeretlen nem rémisztő, hanem inspiráló, ahol a kulturális különbségek az egymástól való kreatív tanulásra és a közös problémamegoldásra ösztönöznek.

Doktori kutatása középpontjában az északi unikornis startupok alapítóinak és alapító csapatainak gondolkodásmódja állnak, és kutatásában feltárja azon tulajdonságaikat, melyek sikeressé tették őket.

A doktori (DLA) munkám témája személyes és szakmai orientáltságomból eredően az urbanizáció emberre és környezetre gyakorolt hatásait vizsgálja, kiemelt hangsúlyt fektetve a mobilitás témakörére.

GYIK

Pályázni jogosultak a 2025-ben a MOME doktori programra felvételizők, és azok a képzésben lévő aktív hallgatók, akik még nem komplex vizsgáztak vagy 2025. júniusában teljesítik a komplex vizsgát.

Nem, a pályázat benyújtásakor aktív doktori jogviszonyban vagy felvételi jelentkezési folyamatban kell állni a doktori képzésre.

• 24 hónap (2025. szeptember 1. – 2027. augusztus 31.)
• 31 hónap (2025. szeptember 1. – 2028. március 31.)
• 36 hónap (2025. szeptember 1. – 2028. augusztus 31.)
• 43 hónap (2025. szeptember 1. – 2029. március 31.)
• 48 hónap (2025. szeptember 1. – 2029. augusztus 31.)

Nincs.

KDP ösztöndíj összege 400 000 Ft/fő/hó
Témavezetői díj: 120 000 Ft/fő/hó
Szakértői díj: 120 000 Ft/fő/hó
Fokozatszerzési elismerési díj témavezetőnek és szakértőnek: 2 fő * 1 000 000 Ft/fő/hó - abban az esetben van fokozatszerzési sikerdíj, ha a fokozatszerzés az ösztöndíjas időszak lezárása után legkésőbb egy évvel megtörténik.
Az ösztöndíj adó- és járulékmentes. A vállalati szakértői díj, a témavezetői díj és a fokozatszerzési sikerdíj bruttó összeg, tartalmazza az adókat és járulékokat.

A 2025-ös EKOP-KDP programban nincs erre külön keret.

2025. szeptember 1-jétől.

Nem. Viszont a munkáltató cégnek legalább félmunkaidőben foglalkoztatnia kell az ösztöndíjast. A munkáltató partner cég munkatársa a Szakértő, aki havi megbízási díjat kap az ösztöndíj program keretében.

Az ösztöndíjas munkaszakasz beszámolókat, a témavezetői és a szakértői beszámolókat a MOME felkért szakértő bizottsága bírálja el és visszajelzést ad 30 napon belül. A szakaszok elfogadásához legalább megfelelt vagy kiválóan megfelelt minősítést kell elérni, ez a feltétele a következő munkaszakasz folytatásának.

A teljes ösztöndíjprogram lezárását követő 60 napon belül részletes, a pályázati felhívásban közölt kötelező vállalások és a vállalt kutatási tervben rögzített feladatok végrehajtásáról szakmai záró beszámolót benyújtani az egyetem (Támogató) részére.