Művészeti és Design Inkubáció
A MOME azt a nagyratörő célt tűzte ki, hogy 2030-ra Közép- és Kelet-Európa vezető kreatívipari és innovációs központjává váljon. Az egyetem ezen célját támogatva 2022-ben elindítottunk egy művészeti és design központú inkubációs programot, amely segíti a fiatal alkotókat, kutatókat, tervezőket és feltörekvő vállalkozókat Magyarországon.
A pályázatra a MOME-n végzett friss diplomás hallgatók jelentkezését várjuk. A kiválasztott jelentkezők személyre szabott mentorálásban és pénzügyi támogatásban részesülnek, hogy mestermunkájukat továbbfejleszthessék.
Kategóriák
1.Művészet és innováció
Olyan kiemelkedő művészeti projektek, amelyek a hagyományos művészeti formák határait feszegetve teremtenek egyedi élményeket, vagy új és innovatív módon vonzzák be a közönséget.
2.Kutatás és innováció
Olyan ígéretes tudományos és alkalmazott kutatási projektek, melyek továbbfejlesztése szilárd alapot biztosít akadémiai vagy piaci hasznosuláshoz.
3.Termék innováció
Olyan erős piaci potenciállal rendelkező innovatív termékek vagy szolgáltatások, amelyek a jelen és jövő legégetőbb problémáira keresik a választ, jelentősen javítják a felhasználói élményt, vagy fenntartható gyakorlatokat integrálnak.
A program előnyei
Személyes mentorálás
Kapcsolat a MOME hazai, nemzetközi és interdiszciplináris mentorhálójával, hogy személyre szabott tanácsokat kaphass a design, az innováció és a kreatívipari vállalkozók kiemelkedő képviselőitől.
Hozzáférés kutatói- és designtudáshoz
A MOME designkutatói, előadói, oktatói és hallgatói segítségével értéknövelő kreatív támogatást kaphatsz projektjeidhez.
Hozzáférés az egyetem infrastruktúrájához
A résztvevők használhatják a MOME infrastruktúráját, például a TechParkot és egy erre a célra elkülönített coworking-teret.
Kapcsolatépítési lehetőség
A résztvevők kiépíthetik kapcsolati hálójukat a MOME-n belül, valamint megismerhetnek helyi és regionális kreatívipari és művészeti ökoszisztémában tapasztalt szakembereket, kurátorokat és vállalkozókat.
Interdiszciplináris foglalkozások
Workshopok, nyílt beszélgetések és interdiszciplináris (peer-to-peer) oktató foglalkozások, amelyek közösen járulnak hozzá projekted továbbfejlesztéséhez.
Finanszírozási lehetőségek
A programban résztvevő hallgatók a projekt fejlesztéséhez és a projekttervben kitűzött célok megvalósításához anyagi támogatásban részesülnek. A finanszírozási mértékéről az aktuális program pályázati felhívásában található részletes információ.
Az inkubációban NOAH című narratív point-and-click kalandjátékom demóját szeretném továbbfejleszteni. Célom, hogy addig fejlesszük a meglévő anyagokat, hogy elküldhessük kiadóknak, ezzel növelve a játék legyártásnak esélyét.
Az projekt célja az inkubáció alatt eljutni a kidolgozott programtól a terjesztésig. Ebben a szakaszban bővül a csapat, a tananyag, illetve elkezdődik a projekt hozzáférhetőségéhez legfontosabb elem fejlesztése – a weblap, amin kereszül széles körben letölthető lesz az anyag.
A fonalak minőségbeli fejlesztését tűztem ki célul: magasbb vízlepergető tulajdonság a jobb tisztíthatóság és a szélesebb körű felhasználhatóságát illetően és a fonal természetes színezékeinek élettartamán való javítását.
A kritikai design vitaindító és párbeszédet facilitáló szerepét kutatom. Az első vacsora keretében a Balatonnál és tágabb élőhelyünkkel, a bioszférával foglalkozó tudományos szakértőket, kutatókat és tervezőket hívok meg, hogy tudásuk metszetét vagy éppen nézeteik különbözőségét osszák meg.
Két fő célom, hogy megtervezzem a Balatonon és Velencei-tónál felgyülemlő vitorlahulladékok termékláncát, különös hangsúllyal a beszerzési és gyűjtési rendszerre, illetve, hogy tovább fejlesszem a mestermunkámként elkészült lámpakollekciót egy gyártható prototípus szintjére.
A program során a meteorológiai intézetben végzett kutatásom folytatom: ezúttal különböző napi időjárás térképeket vizsgálok, amelyeket hímzett technikával szeretnék újraalkotni, párhuzamba állítva a népi megfigyeléseket a komplex technológián alapuló előrejelzéssel.
Mentorok
Csapat
A jelentkezési lapot hiánytalanul kitöltve 2024. július 1. (hétfő) 23:59-ig lehet beküldeni.
A pályázatok elbírálása július 1-10. között zajlik, melyet követően - a jelentkezési lapon megadott e-mail címre küldött értesítőben - személyes elbeszélgetésre invitáljuk a legígéretesebbnek tartott jelentkezőket. A személyes interjúk július 15-19. között zajlanak egyénileg egyeztett időpontban.
A személyes interjúk során elsősorban a jelentkező által megfogalmazott célok jellegét, megvalósíthatóságát, illetve a pályázó motivációját vizsgáljuk.
A programra kiválasztott projektek vezetőit július 22-ig a jelentkezési lapon megadott email címen keresztül értesítjük.
A program során megismerkedhetsz olyan külső mentorokkal, szakértőkkel, különféle cégek képviselőivel, akik a programot követően egy következő lépcsőfokban segíthetik a projekted és karriered fejlesztését. Az inkubált projektek finanszírozása lehetőséget nyújt a résztvevők számára,
- hogy fedezze akár egy Design díj költségeit és a pályázat összeállításához szakmai támogatásban részesüljön,
- hogy csapatot építhessen egy komolyabb installáció felépítésére,
- hogy csatlakozzon egy kutatócsoporthoz,
- hogy gyártói/partneri kapcsolatokat építhessen ki hazai és nemzetközi cégekkel,
- hogy jogilag is megalapozza termékének/szolgáltatásának jövőjét,
- hogy komolyabb láthatóságot biztosítson alkotásának, projektjének, eddigi munkásságának.
Jelenleg aktív pályázatra kizárólag MOME-n végzett friss MA diplomás hallgatók jelentkezését várjuk.
Olyan motivált, frissen végzett MA diplomás hallgatók jelentkezését várjuk a programra, akik eléggé elkötelezettek mestermunkájuk továbbfejlesztése és az inkubáció által nyújtott lehetőségek maximális kiaknázása kapcsán, hosszú távra tervez és akiknek világos és megvalósítható céljaik vannak azzal kapcsolatban, hogy inkubációs programunk hogyan támogathatja projektjüket, kutatásukat és termékfejlesztésüket.
Olyan jelentkezőket keresünk, akik részt tudnak venni az összes egyéni és kollektív konzultációkon és a program által előírt minimum heti 20 órát fejlesztésre tudnak szánni.
A csapat és az angol nyelvtudás előny, de nem feltétele a jelentkezésnek.
Nem, és a jelentkezést nem befolyásolja hátrányosan, ha egyénileg történik. Ennek ellenére mindig arra bátorítjuk az egyéni ötletgazdákat, hogy proaktívan keressenek olyan, hasonlóan motivált személyeket, akik további kompetenciákkal hosszútávon járulnak hozzá a projekt sikeres fejlesztéséhez, megvalósításához.
A programba olyan, a kreatív iparban és az adott szakterületen kiemelkedő alkotókat, kurátorokat, kutatókat, tervezőket és vállalkozókat invitálunk, akik elkötelezettek a résztvevők tehetséggondozásában és szakértelemmel, megfelelő kapcsolati hálóval és lehetőségekkel támogatják a projekt megvalósítását és a végzett hallgató karrierútját. Mentoraink zöme a MOME sikeres alumni csapatát erősíti és az utóbbi pár évben kapcsolódott vissza az egyetemhez mentori, óraadói, szakértői minőségben vagy egyéb együttműködés kapcsán.
Célunk, hogy az adott résztvevő a számára legmegfelelőbb mentori és szakértői támogatásban részesüljön. Amennyiben ezt a folyamatot a korábbi témavezető vagy a mestermunka konzulens tudja a leginkább támogatni, akkor minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy a közös munka folytatódhasson.
A jelenleg aktív pályázatra kizárólag MOME-n végzett friss MA diplomás hallgatók jelentkezését várjuk. Az ősszel induló program elsődleges célja a végzett hallgatók számára lehetőséget adni a mestermunka továbbfejlesztésére, megvalósítására, karrierjüknek megalapozására.
A Business to Design valamely KFI kurzusán, vagy a HSUP-ben szerzett tudás és tapasztalat hatalmas előnyt jelenthet a ‘Termék innováció’ kategóriában pályázó hallgatók számára, ugyanakkor a jelen program nem csak a piaci hasznosulást, kreatív vállalkozások létrejöttét tűzte ki céljául, hanem további kategóriákban támogatni kívánja azokat az autonóm karriert építő alkotókat és kutatókat, akik a művészi vagy a tudományos pályát preferálják.
Jelenleg aktív pályázatra kizárólag MOME-n végzett friss MA diplomás hallgatók jelentkezését várjuk mestermunkájuk továbbfejlesztése céljából. A pályázatot elnyert diplomás hallgatók számára augusztus végén egy tájékoztató alkalmat tartunk, mely során megismerkedhetnek majd a program részleteivel.
A program szeptember 2-től december 13-ig tartó időszakot öleli fel. A szeptember elején kialakított fejlesztési tervben rögzített mérföldköveket előre meghatározott, rendszeres időközönként egy kollektív konzultáció során lesz lehetőség bemutatni. A program a fejlesztési folyamat és a termék/projekt bemutatásával zárul december közepén.
Minden kollektív konzultáció és közös program személyesen zajlik az egyetem campusán (1121 Budapest, Zugligeti út 9-25.). Az inkubációs programban a mentorral való egyéni konzultációk jellegéről (személyes/online) a mentor és a résztvevő közösen dönt.
Az angol nyelv ismerete fontos, de nem nélkülözhetetlen a program teljesítéséhez. A program elsősorban magyar nyelvű, de egyéni mentoráció során van lehetőség angol nyelvű konzultációra.