Moholy-Nagy University of Art and Design
Elméleti Intézet
Az Elméleti Intézet huszonhét oktatója közel félszáz diszciplínában oktat és kutat. Mind az oktatás, mind pedig a kutatás fő fókuszában a tágan értett művészet (iparművészet, design, építészet és képzőművészet) jelensége áll: célunk, hogy úgy saját szakjaink hallgatói, mint a tervező intézetek diákjai minél teljesebben értsék azt, annak társadalmi, történeti és fogalmi rendszerében, aktív szerepet tudjanak játszani létrehozásában, illetve képesek legyenek annak informális, de akár formális - tanóra, kritika vagy tanulmány, kiállításrendezés - közvetítésére.
Programmes
A 2024 szeptemberétől angol nyelven induló szak a szilárd elméleti alapok mellett a sikeres üzleti és hatékony kommunikációs készségek elsajátításában is segítséget nyújt. A képzés végzettjei designvállalkozásoknál, kulturális intézményekben, a műtárgypiacon, kiállítóhelyeken vagy akár a média területén helyezkedhetnek el.
Végzett hallgatóink múzeumokban és galériákban, illetve design- és reklámügynökségeken dolgoznak, művészeti lapokba írnak, tanítanak, kutatási tevékenységet végeznek.
A képzés a 2024/25-es tanévtől csak angol nyelven indul! Az elméleti tudás mellett az üzleti és kommunikációs kompetenciák fejlesztésére is hangsúlyt fektető képzés végzettjei designvállalkozásoknál, kulturális intézményekben, a műtárgypiacon, kiállítóhelyeken vagy akár a média területén helyezkedhetnek el.
A képzés a mester diplomás vagy még MA képzésben lévő designereknek, építőművészeknek és a média területeken tanulóknak nyújt pedagógiai tudást és juttat új diplomához. A tanárképzésben igénybe vehető támogatott féléveket a hallgatóknak a más szakon rendelkezésére álló támogatási időtől függetlenül, azon felül biztosítja a magyar állam, legfeljebb 4 további féléven át.
A szak fókuszában a design, a képzőművészet és az építészet folyamatainak mélyebb megértése áll. Végzettjeink különféle mesterszakokon tanulhatnak tovább, illetve kulturális intézmények, ügynökségek, médiumok munkatársai lehetnek.
A képzés során arra törekszünk, hogy a kulturális intézményrendszerben dolgozó vagy ott elhelyezkedni vágyó kollégáink korszerű szempontok szerint, önállóan és proaktívan értelmezzék újra tevékenységüket.
Magyarországon is kiemelten fontos a múzeumok versenyképességének fejlesztése, látogató barát jellegének növelése, infrastruktúrájának modernizációja, teljesen új közintézmények alapítása. Magyarországon, jelenleg csak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen lehet múzeumi menedzsmentet tanulni.
News
A világ egyik legrangosabb digitális művészeti fesztiváljára, az Ars Electronica 2024-re kapott meghívást egyetemünk. A nagy múltú fesztivál Campus-sorozatában minden évben bemutat egy-egy művészeti egyetemet; a kiállítást a linzi egyetemmel közösen szervezik – Linz főterén ezúttal a MOME hallgatói mutatkozhatnak be. Kárpáti Judit Eszter, Esteban de la Torre és Nagy Ágoston kurátorok az elmúlt évek kiemelkedő diplomamunkáiból válogattak.
Élethosszig használható ágy, revitalizált épületek, szemkímélő betűtípus, önfeltáró fotográfiai projektek is szerepelnek a MOME idei diplomakiállításán. Hogyan gondolkodnak a mai egyetemisták, hol látják 2024-ben a művészet, a design és a kreatívipar találkozási pontjait, milyen lokális és globális hatások formálják alkotásaikat? A Zugligeti úti campus terein átívelő 2024-es diplomakiállítás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tizenkét mesterszakának a záróprojektjeit mutatja be, amelyeket június 21-ig a nagyközönség is megtekinthet. Moholy-Nagy László, az intézmény névadója szavaival élve a design nem csupán egy szakma, hanem egy szemléletmód, a világ megjavítására tett proaktív kísérlet. A kiállításon ezzel a gondolattal összhangban a cselekvőképes, érzékeny és szakmaérett végzősök attitűdje ismerhető meg. Minden bizonnyal sokukról fogunk még hallani...
A Deák Erika Galéria tulajdonosa a 2020/21-es tanévtől öt éven át támogatja az egyetem Designelmélet MA vagy Design- és művészetmenedzsment MA szakos hallgatóit 500.000 Ft-os szakmai ösztöndíjjal. Idén utoljára, június 12-ig lehet jelentkezni.
Our unique projects
Management
Faculty
Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács, egyetemi tanár, témavezető
tillmann@mome.hu
DLA program vezető, Doktori Iskola Board, habilitált egyetemi docens, témavezető
veresbal@mome.hu
Other institutes
Célja, hogy nyitott gondolkodású, a környezet, a társadalom és a kultúra aktuális folyamataira érzékenyen reagáló és a legmagasabb szakmai minőséget képviselő tervezőművészeket képezzen. Feladatának tartja, hogy a MOME-n végzett tervezők mind a hazai, mind a nemzetközi design szférában versenyképessé váljanak, és megtalálják saját helyüket a szakmai palettán.
Szemléletünkben a művészi szintű téralakítás, tárgyalkotó készség és mérnöki tudás egymásra épülő egységet alkot. Az Intézet szándéka, hogy tradíció és innováció azonos súlya mellett képezzen teremtő erővel felruházott, felelős szakembereket.
Négy tudáscentrumunk, az Animáció, Fotográfia, Média design és Tervezőgrafika magas színvonalon, nyitott szellemiség és korszerű technológiai háttér mellett nyújt BA, MA és doktori szintű, valamint iskolarendszeren kívüli képzéseket.