Moholy-Nagy University of Art and Design
Design Intézet
Célja, hogy nyitott gondolkodású, a környezet, a társadalom és a kultúra aktuális folyamataira érzékenyen reagáló és a legmagasabb szakmai minőséget képviselő tervezőművészeket képezzen. Feladatának tartja, hogy a MOME-n végzett tervezők mind a hazai, mind a nemzetközi design szférában versenyképessé váljanak, és megtalálják saját helyüket a szakmai palettán.
Programmes
A Designer-Maker MA képzés célja olyan alkotóművészek képzése, akik munkájukon keresztül felelős és fenntartható módon képesek anyagfüggetlen anyagközpontú válaszokat adni társadalmi és környezeti kihívásokra és igényekre.
Stratégiai szemléletű design szakembereket képzünk, akik tervezői és vállalkozói képességekkel rendelkezve a jövő generációi számára inkluzív és fenntartható világot formáló projekteket képesek létrehozni. A tematika a „People, Planet, Prosperity” hívószavak köré épül, ennek megfelelően a hallgatók arra koncentrálnak, hogy társadalmi, környezeti és gazdasági szempontok összehangolásával tervezzenek és valósítsanak meg fenntartható design projekteket.
Hallgatóink három különböző témakörben, a divat-, a texil- és a jelmeztervezés területén mélyíthetik el kutatásukat és szaktudásukat, hogy professzionális és magabiztos tervezőként megfeleljenek a legmagasabb szintű szakmai kihívásoknak.
A képzés a 2023/24-es tanévtől Tárgyalkotás MA szakként indul!
Az ékszertervezés és fémművesség mesterképzési szak programunk segít a személyes egyéni kutatási javaslatra épülő munka vagy gyűjtemény felépítésében. A képzés filozófiája egyensúlyt teremt az anyagi és a technikai innováció és a hagyományosabb kézműves technikák és a történeti mesterségbeli hagyományok között.
Az alapképzés célja, hogy a hallgatókat megismertesse a designgondolkodással és a tervezési folyamat lépéseivel a felhasználói igények feltárásától az ötletelésen át a modellezésig és a kivitelezés előkészítéséig, akár a termék-, akár a rendszertervezés területén.
A képzés a 2023/24-es tanévtől csak angol nyelven indul! Az oktatás problémaorientált és experimentális jellegű. A hallgatók azokat a technikai készségeket és designmódszereket sajátíthatják el, melyek segítségével változékony, komplex környezetünkben innovatív megoldásokat hozhatnak létre.
Olyan szakértőket képzünk, akik vezető szerepet játszanak a jövő leginnovatívabb digitális szolgáltatásainak megtervezésében. Végzett tervezőink ismerik a nemzetközi szcénát és annak lehetőségeit, és képesek jelentős hatást gyakorolni a digitális kultúrára.
A képzés a 2023/24-es tanévtől Tárgyalkotás MA szakként indul!
A hallgatók valódi mesterekké válnak: akár saját témát, akár a meghirdetett témák közül választanak, támogatást kapnak a témavezetőktól és a Campus műhelyeiben elmélyíthetik mesterségbeli tudásukat is.
A szolgáltatástervezés egy dinamikusan fejlődő szakma, itthon és külföldön egyaránt. Egyre több cég és intézmény keres service designert annak érdekében, hogy az általa nyújtott szolgáltatások felhasználói élményét vagy a belső folyamatokat logikai, hatékonysági és kényelmi szempontok mentén gondolja végig. A folyamat során a tervezők fenntartható, jól működő megoldásokat és optimális élményeket hoznak létre mind az ügyfelek, mind az érintett szolgáltatók számára.
A szak végzettjei kortárs alkotói tudatossággal és az új technológiák megismerésével kombinált hagyományos mesterségbeli tudást kapnak, amely transzdiszciplináris együttműködéseket tesz lehetővé a művészet, kézművesség és design területén egyaránt.
A képzés a 2024/25-es tanévtől csak angol nyelven indul! A Tárgyalkotás MA képzés célja olyan alkotóművészek képzése, akik munkájukon keresztül felelős és fenntartható módon képesek anyagfüggetlen anyagközpontú válaszokat adni társadalmi és környezeti kihívásokra és igényekre.
Sokoldalú tervezőket képzünk, akik a szakmai tudás mellett az iparágat befolyásoló társadalmi, gazdasági és kulturális tényezőket is megismerhetik. Hallgatóink tanulhatnak öltözéktervezés, kiegészítőtervezés, szövöttanyag-tervezés, kötöttanyag-tervezés, illetve nyomottanyag-tervezés specializációkon.
News
A Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium kerámia szakán végzett Aruwa Írisz szeptembertől a MOME Tárgyalkotás szakán tanulhat tovább. Ő a Tiéd a holnap – A jövő kreatív tehetségeiért ösztöndíjprogram első sikeres felvitelizője, aki korábban is jelentkezett az egyetem Animáció szakára, akkor sikertelenül. A program most lehetővé tette számára, hogy megtalálja azt az irányt, amelyben ő is eredményes lehet.
A világ egyik legrangosabb digitális művészeti fesztiváljára, az Ars Electronica 2024-re kapott meghívást egyetemünk. A nagy múltú fesztivál Campus-sorozatában minden évben bemutat egy-egy művészeti egyetemet; a kiállítást a linzi egyetemmel közösen szervezik – Linz főterén ezúttal a MOME hallgatói mutatkozhatnak be. Kárpáti Judit Eszter, Esteban de la Torre és Nagy Ágoston kurátorok az elmúlt évek kiemelkedő diplomamunkáiból válogattak.
Élethosszig használható ágy, revitalizált épületek, szemkímélő betűtípus, önfeltáró fotográfiai projektek is szerepelnek a MOME idei diplomakiállításán. Hogyan gondolkodnak a mai egyetemisták, hol látják 2024-ben a művészet, a design és a kreatívipar találkozási pontjait, milyen lokális és globális hatások formálják alkotásaikat? A Zugligeti úti campus terein átívelő 2024-es diplomakiállítás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tizenkét mesterszakának a záróprojektjeit mutatja be, amelyeket június 21-ig a nagyközönség is megtekinthet. Moholy-Nagy László, az intézmény névadója szavaival élve a design nem csupán egy szakma, hanem egy szemléletmód, a világ megjavítására tett proaktív kísérlet. A kiállításon ezzel a gondolattal összhangban a cselekvőképes, érzékeny és szakmaérett végzősök attitűdje ismerhető meg. Minden bizonnyal sokukról fogunk még hallani...
Our unique projects
Management
Faculty
Akadémia igazgató, MA szakfelelős, egyetemi tanár, témavezető
akademia@mome.hu
Other institutes
Az Elméleti Intézet huszonhét oktatója közel félszáz diszciplínában oktat és kutat. Mind az oktatás, mind pedig a kutatás fő fókuszában a tágan értett művészet (iparművészet, design, építészet és képzőművészet) jelensége áll: célunk, hogy úgy saját szakjaink hallgatói, mint a tervező intézetek diákjai minél teljesebben értsék azt, annak társadalmi, történeti és fogalmi rendszerében, aktív szerepet tudjanak játszani létrehozásában, illetve képesek legyenek annak informális, de akár formális - tanóra, kritika vagy tanulmány, kiállításrendezés - közvetítésére.
Szemléletünkben a művészi szintű téralakítás, tárgyalkotó készség és mérnöki tudás egymásra épülő egységet alkot. Az Intézet szándéka, hogy tradíció és innováció azonos súlya mellett képezzen teremtő erővel felruházott, felelős szakembereket.
Négy tudáscentrumunk, az Animáció, Fotográfia, Média design és Tervezőgrafika magas színvonalon, nyitott szellemiség és korszerű technológiai háttér mellett nyújt BA, MA és doktori szintű, valamint iskolarendszeren kívüli képzéseket.